Pakdemirli: Bu kadar yangın normal mi?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile İçişleri Bakanı Soylu, Marmaris Öğretmenevi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Pakdemirli: Bu kadar yangın normal mi?

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile İçişleri Bakanı Soylu, Marmaris Öğretmenevi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarına 72 hava aracının müdahalede bulunduğunu belirterek, "38 ilde bu tarihler arasında 163 yangın çıktı, 152 tanesi söndürüldü" dedi.

Pakdemirli ayrıca ''Manavgat'ın batı tarafında iyi bir haber aldık. Ekiplerimiz biraz risk aldılar. İyi bir noktaya doğru gidiyor. Kontrol diyemeyiz ama belli bir noktaya girdiler'' diye konuştu.

Pakdemirli'nin açıklamalarından satır başları şöyle: 

''-5 ilimizde 18 ilçe, 78 köy ve 2 bin 219 çiftçimiz yangınlardan etkilenmiş durumda. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek.

Bu kadar yangın normal mi? ABD'de 1,6 milyon hektar orman yandı. 12 eyalette 101 yangın devam ediyor. Kanada'da 5 bine yakın orman yangınında 2 milyon hektar orman alan zarar gördü. Küresel ısınmayla birlikte büyük bir yangın riski var. Rusya'da 1,8 milyon hektar alan yanmış durumda. Akut bir dönem yaşıyoruz, sadece Türkiye'nin başındaki bir müsibet değil, tüm dünya uğraşıyor.

Elimizdeki mevcut envanterde, sürekli çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız, şu an yönetim helikopterlerini, uçaklarını saymazsak 48, sayarsak 53-55'i buluyor.

5 ilimizde 18 ilçe, 78 köy ve 2 bin 219 çiftçimiz yangınlardan etkilenmiş durumda. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek.

Hava sıcaklığında bugün Marmaris'te 45.5 dereceyle tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı. Önceki rekor 7 Temmuz 1988'de 45.2 olarak ölçülmüştü.

Manavgat'ın batı tarafında iyi bir haber aldık. Ekiplerimiz biraz risk aldılar. İyi bir noktaya doğru gidiyor. Kontrol diyemeyiz ama belli bir noktaya girdiler.''

3 Ağustos 2021 (Haber Merkezi) 1154

Yorumlar (0)

Yorum Yaz