USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

Aşı…

06-07-2021

Pandemi dönemi bitti mi? Aşılanmak pandemiyi bitirir mi? Aşı olmak istemeyenler, aşının sağlıklı olmadığından dem vuranlar. Aşı olmayı adeta yılan hikayesine çevirdi.

Fakat aşı süreci de hız kesmeden devam ediyor, lakin çevremizde aşı olmam diyenler de az değil. Biz de şaşırıp kaldık. Olmalımıyız, yoksa olmamalımıyız orasını bilemedim ama ben ilk aşımı çok şükür oldum. Tabi olaya bir de bilimsel açıdan bakmak gerekiyor.

Unutmayalım ki aşılama; kişilerin bağışıklığını sağlar ve hastalıklardan korurken, aynı zamanda toplumsal bağışıklığı da sağlar. Toplumda aşılı bireylerin sayısı arttıkça, aşılanmamış bireylerin hastalık etkeni ile temas olasılığı ve hastalığın o toplumda görülme sıklığı azalır.

Ülkemiz bağışıklanma konusunda bir hayli yol kat etti. Bir diğer dikkatimizi çeken konu da, ben birinci ikinci aşımı oldum artık maskeye gerek yok, benim açımdan pandemi bitti gibi saçma sapan söylemler de yok değil.

Halbu ki aşı olsan dahi maske ve mesafe konusunda duyarlı olmak ve yasaklara harfiyen uymak durumundayız, ben aşı oldum bana bir şey olmaz demekte hata. Gördüğüm kadarı ile ülkemizde şu anda aşı sıkıntısı yok, AVM'lerde bazı önemli ve kalabalık caddelerde sağlık çalışanları isteyen herkese aşı yapıyor, bugün ki durum bu fakat ilerde neler olacağını bugünden kestirmek doğru olmaz.

Ülke olarak bu günlerde belki ipin ucunu biraz fazla kaçırmış olabiliriz, sonbahar ve kışa doğru bu pandemi tekrar hortlarsa oturup biz nerde hata yaptık diye birilerinin düşünmesi gerekiyor.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?