Sanatçılara 1000’er lira verilecek...

Kültür ve Turizm Bakanlığı, salgın döneminden olumsuz etkilenen müzik emekçileri için proje geliştirdi.

Sanatçılara 1000’er lira verilecek...
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, salgın döneminden olumsuz etkilenen müzik emekçileri için proje geliştirdi. Proje kapsamında kişi başına bin lira ödeme yapılacak. Başvuru ayrıntıları 11 Aralık'ta Yunus Emre Enstitüsü web sitesinde açıklanacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle İstanbul’da bir araya geldi.

Bakan Ersoy, corona virüsü salgını sebebiyle müzisyenlere gelir yardımı adına bir proje üzerine çalıştıklarını, toplantıyı da bu amaçla gerçekleştirdiklerini ve projenin çerçevesini netleştirdiklerini aktardı.

“OCAK AYINDA ÖDEMELERİ YAPMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

Yaptığımız görüşmelere istinaden pandemi döneminde geliri olmayan, temel ihtiyaçlarını karşılayamayan müzisyen, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir proje olmasını planladık.

11 Aralık’ta bakanlığımıza bağlı Yunus Emre Enstitüsü web sitesinde başvuru adını, başvuruyu yapan birlik, dernek ve sendika isimlerini ilan edeceğiz. 23 Aralık’a kadar başvuruları ilan ettiğimiz birimlerde toplanmasını istiyoruz.

Toplanan projeler 30 Aralık’a kadar bakanlığımıza iletilecek ve ocak ayı itibarıyla da projede yer alan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerine ödemelerini yapmaya başlayacağız.

Seyyanen kişi başı bin lira net ödeme olacak. Toplamda da 20-30 milyon civarında proje bedeli olacak.

Toplantıya katılan sanatçı Candan Erçetin de “Biz onlara proje üreteceğiz, onlar da bize projenin bedelini ödeyecek. Burada üç meslek birliği olarak toplantı yaptık. Hepimizin farklı farklı projeleri var. En önemlisi kayıt dışı müzisyenleri kayıt altına alabilmek. Türkiye’de kaç müzisyen olduğunu sayısını bulabilmek bizim için çok önemli” ifadelerini kullandı.

4 Aralık 2020 (Haber Merkezi) 1802

Yorumlar (0)

Yorum Yaz