USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Altılı masa beşinci kez toplanıyor!

Altı muhalefet partisi, beşinci kez toplanıyor. Toplantıda seçim sonrası cumhurbaşkanının yetkileri ve Anayasa’da değişecek maddeler görüşülecek.

Altılı masa beşinci kez toplanıyor!
03-07-2022 11:29
03-07-2022 11:34
Google News

Altı muhalefet partisi, İYİ Parti’nin ev sahipliği ile beşinci kez toplanıyor. Toplantıda seçim sonrası cumhurbaşkanının yetkileri ve Anayasa’da değişecek maddeler görüşülecek. Ayrıca liderlerin akşam değil öğle saatlerinde buluşacağı öğrenildi.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için bir araya gelen CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Saadet Partisi’nin liderleri beşinci toplantılarını yapacak. Toplantı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı adayının nitelikleri üzerine uzlaşan parti liderleri bu toplantıda seçim sonrası cumhurbaşkanının geçiş süreci sondaki yetkilerini ele alacak. Bu başlık kapsamında Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e geçişte Anayasa’nın değişecek maddeleri görüşülecek.

KOMİSYON ÇALIŞMASI MASADA

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre; genel başkan yardımcıları tarafından yürütülen, “Anayasal ve Yasal Reformlar Komisyonu”nun çalışması da masanın gündemine gelecek. Bu komisyonun yasama ve yargı bağımsızlığı konusunda Anayasa’da yapılacak değişiklik önerilerinin tartışılacağı öğrenildi. Cumhurbaşkanının veto yetkisinin sınırlandırılması, atama yetkilerinin elinden alınması için yapılması gereken değişiklikler, diğer gündem maddeleri olacak. Başbakanlık makamının yeniden oluşturulması, Bakanlar Kurulu’nun yapısı ve Hakimler, Savcılar Kurulu’nun yeni modeldeki yapılanması da liderlerin gündeminde yer alıyor.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI KİM OLACAK?

Altılı masanın ele alacağı bir diğer konu, cumhurbaşkanı yardımcılığı makamı olacak. Toplantıda, altı liderden birinin cumhurbaşkanı olması durumunda diğer liderlerin cumhurbaşkanı yardımcısı olması seçeneği tartışmaya açılacak. Genel başkanların bu modele sıcak baktığı öğrenildi.

Muhalefette altı siyasi parti genel başkanı son olarak 29 Mayıs’ta Gelecek Partisi ev sahipliğinde 4. kez bir araya gelmişti. Toplantıdan sonra yapılan yazılı açıklamada seçim sonuçları açıklanana kadar işbirliğine devam vurgusu yapılmıştı. 4. toplantıda 10 maddelik ilkeler ve hedefler bildirgesi yayımlandı. Yapılan açıklamada, fiyat istikrarının sağlanması için kur korumalı mevduat sistemi uygulamasına son verilmesi çağrısı yapıldı. Göçmen sorunu konusunda da bir komisyon kurulacağı açıklandı.

ÖĞLE YEMEĞİNDE BULUŞACAKLAR

Duvar’dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre; altılı masa toplantıları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel tesislerinde verdiği akşam yemeği ile başladı. Sonrasında da akşam yemekleri olarak devam etti. Ancak görüşmelerin 6-7 saati bulması dolayısıyla toplantıların tamamlanıp yazılı açıklamaların yapılması gece yarısını geçti. Parti temsilcileri basın mensuplarının da çalışmasını zorlaştıran bu durum nedeniyle buluşma saatinde değişiklik konusunu ele aldı. Edinilen bilgiye göre İYİ Parti ev sahipliğinde yapılan toplantı liderlerin programında bir değişiklik olmazsa akşam değil öğleden sonra saat 13.00-14.00 civarında başlayacak.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü