USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Yeşil Sol Parti Gaziantep'te seçimin iptali için başvurdu

Yeşil Sol Parti Gaziantep milletvekili adayları, seçimerin iptali ve yenilenmesi için YSK'ye başvurdu.

Yeşil Sol Parti Gaziantep'te seçimin iptali için başvurdu
17-05-2023 08:16
18-05-2023 11:50
GAZİANTEP
Google News

Yeşil Sol Parti Gaziantep milletvekili adayları, seçimerin iptali ve yenilenmesi için YSK'ye başvurdu.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Antep İl Örgütü, seçim günü seçmelerin kendi iradeleri dışında Vatan Partisi'nden sandık görevlisi olarak gösterilip oy kullanmalarına engel olunduğu gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK), kentteki seçimlerin iptali ve yenilenmesi yönünde dilekçe verdi.

Konuya ilişki açıklama yapan Yeşil Sol Parti Antep milletvekili adayları, kentteki halk iradesinin sandıklarda tecelli etmesi önünde engellemeler yaşandığını vurgulayarak yaşananları şu cümlelerle hatırlattı, "Sabah saatlerinden itibaren yurttaşlarımız seçmeni oldukları sandıklarda oy kullanmak istediklerinde, seçmen listelerinde isimlerinin karşısına 'Sandık kurulu görevlisi olduğu için oy kullanamaz' şeklinde bir şerh düşüldüğünü gördüler. Bunun üzerine yaptığımız incelemelerde, seçmenlerin kimlik bilgilerine erişimi olan Vatan Partisi yöneticilerinin, binlerce seçmeni bilgisi ve rızası dışında sandık kurulu görevlisi olarak yazdığını ve bu yurttaşlarımızın sandık kurulu görevlisi olarak oy kullanabilmelerini düzenleyen 142 belgesinin yine Vatan Partisi’ne teslim edildiğini öğrendik. Bilgisi ve rızası olmaksızın sandık kurulunda görev verilen kişilere bu görevin tebliğ edilmemiştir. Bu durumda yurttaşlarımızın oy kullanabilmesinin tek koşulu seçim kurullarına giderek bu belgeyi kendi çabalarıyla teslim almaktı. Diğer bir deyişle, anayasal bir hak olan seçme haklarını kullanabilmeleri için önce seçim kurullarına gitmeleri, buradan uzun kuyruklarda bekleyerek 142 belgelerini almaları, daha sonra bu belgede görevli yazıldıkları okullara gidip oy kullanmaları gerekti."

Binlerce seçmenin en temel yurttaşlık hakkını kullanabilmek böylesine bir 'eziyetle' başbaşa bırakıldığı vurgulanan açıklamada parti olarak seçmenlere hukuki ve ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere yardım ettiklerini aktaran vekilleri, "Buna rağmen binlerce seçmenin bu tarihi seçimde seçme haklarının hileyle gasp edildiği ortadadır" ifadelerini kullandı.

SEÇİM İPTALİ BAŞVURUSU

Seçim gününün hemen ertesinde, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na sorumluluar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu da hatırlatılan metinde başvurulan bu “hilenin” daha çok Yeşil Sol Parti seçmenlerinin olduğu bölgelerde olduğuna dikkat çekilerek seçimlerin iptali için başvuruda bulunulduğu bildirildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Çok açıktır ki; yurttaşların oy kullanma hakkı Anayasaya ve Seçim Kanuna aykırı bir biçimde hileyle ihlal edildi. Nitekim daha seçim sonuçları açıklanmadan ve ülkenin her yerinde yurttaşların itirazları devam ederken 'Millet iradesi tecelli olmuştur' beyanı veren iktidarın sonuçları oldu bittiye getirme tutumu ortadadır. Gaziantep’te devreye sokulan bu hileye özellikle Yeşil Sol Parti seçmeninin yoğunlukta olduğu bilinen bölgelerde başvurulduğu bilinmelidir.

Seçimlerden birkaç gün önce Kürt halkına seslenirken 'ananızın ak sütü gibi helal olan haklarınızı size teslim etmek için büyük mücadeleler verdik' diyen bir iktidarın yönetiminde, anayasal güvence altında en temel yurttaşlık hakkı olan seçme hakkı engellenmiştir.

Buradan değerli kamuoyuna Gaziantep’teki milletvekili genel seçimlerinin iptali ve yenilenmesi için başvuruda bulunduğumuzu bildiriyoruz. Hangi partiye oy veriyor olursa olsun tek bir seçmenin bile iradesinin gasp edilmesi suçtur. Yetkilileri bu suç karşısında anayasal görevlerini ifa etmeye çağırıyoruz." 

Gaziantep'te bilgisi dışında Sandık Kurulu üyesi yapılan seçmenler oy kullanamadı!

Gaziantep'te, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına giden seçmenlerin, bilgileri dışında Sandık Kurulu üyesi yapıldığı ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre; Gaziantep'te yaklaşık 1000 seçmen, oy kullanmak için gittikleri okullarda bilgisi dışında Vatan Partisi’nin Sandık Kurulu üyesi yapıldığını öğrendi.

Söz konusu kişilerin, yaşlı ve okuma-yazma bilmeyen kişiler olduğu belirtildi. Sandık Kurulu üyesi yapılanlar, 142 Belgesi olmaması nedeniyle oy kullanamadı. 

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP, konuya dair açıklama yaptı. Açıklamada, “Özellikle yaş almış ve okuma-yazma bilmeyen kişilerden oluşan seçmenler bu nedenle kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanamamıştır. Kayıtlı oldukları sandıklara gittiklerinde durumdan haberdar olan seçmenler ellerinde 142 belgesi de olmadığı için görevli oldukları sandıklarda da oy kullanamamıştır. Duruma ilişkin tutanak tutulmuştur. İlçe Seçim Kurulu ‘düzenleyeceğimiz belgeyi alırlarsa oy kullanabilirler’ cevabını vermiştir. Muhalif seçmenin oy kullanmasını engellemeye yönelik bu hamleye karşı HDP ve Yeşil Sol Parti Seçim Takip ve Koordinasyon Merkezi gerekli girişimlerini sürdürmektedir” ifadelerine yer verildi.  

Öte yandan mağdur edilen seçmenlerin oy kullanabilmesi için avukatların devreye girdiği öğrenildi. Seçmenlerin, seçmeni oldukları sandıklarda oy kullanmaları için adliyeden gerekli evrakı aldıkları ve bazılarının oy kullanmaya başladıkları aktarıldı. 

142 Belgesi nedir?

142 Belgesi, İlçe Seçim Kurulu tarafından Sandık Kurulu üyelerini görev yerine ulaştırmak için görevlendirilmiş kişilerin, her birine seçmen olduğunu ve hangi seçimde oy kullanabileceğini gösteren ve sandık seçmen listesindeki bilgileri kapsayan bir belgedir. 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü