USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Valilik, 20 yıldır yapılan festivali iptal etti!

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, iptal kararının valilik yasakları nedeniyle alındığını söyledi.

Valilik, 20 yıldır yapılan festivali iptal etti!
21-07-2022 13:47
21-07-2022 17:00
Google News

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, iptal kararının valilik yasakları nedeniyle alındığını söyledi.

Bu yıl 20’ncisi düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Valiliği'nin yasak kararlarının ardından, tertip komitesince iptal edildi.

Halk TV’den Ferit Demir’in haberine göre, Munzur Kültür ve Doğa Festivali tertip komitesi, Tunceli Valiliği’nin aldığı yasak kararları nedeniyle etkinliklerin yapılamaz hale geldiğini belirtip, festivali iptal etti.

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, iptal kararının valilik yasakları nedeniyle alındığını  söyledi. İptal kararı, saat 12.30'da yapılacak yürüyüş sonrası basın açıklaması ile resmen açıklanacak.

20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali iptal edildi

MAÇOĞLU: İL SINIRINDAN İÇERİ SOKULMUYORLAR

Tunceli'nin Komünist Partili Belediye Başkanı Mehmet Maçoğlu, festival yasağına ilişkin Gerçek Gündem’e konuştu.

“Bu gruplar yasaklanıyor, bu da yetmediği gibi il sınırından içeri sokulmuyorlar. Türkiye’de konserleri iptal edilmiş sanatçıları çağırıyoruz. Düzenlediğimiz festivalde bu gruplara yine yasaklama geliyor. Bu kararı kabul edersek ilkesizlik yapmış olmaz mıyız?”

SİSTEM, KÜLTÜRLERİN BULUŞMASINI İSTEMİYOR

Maçoğlu festivalin iki dönemdir pandemi nedeniyle yapılamadığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu sene yüz binlerce insanın buraya akacağını biliyorduk. Son bir ayda Dersim’e giren araç sayısı yüz bini geçmiş durumdaydı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen insanlar bu festivalde buluşuyor. Kültürler bir araya geliyor. Maalesef sistem, toplumların buluşmasını istemiyor.”

“EN ÇOK EKONOMİK YANI BİZİ ÜZDÜ”

Maçoğlu, “En çok bizi üzen kısmı ise bu şehrin ekonomik yanı” diyerek şuna vurgu yaptı:

“Festival için hazırlıklar yapıyoruz ki ev içi çalışanlar yapmış olduğu el emeği ürünleri standlarda satabilsinler. Esnaf bu festivale hazırlık yapmış, ona göre ürün almış. Sadece festivale yasak gelmedi, halkın tüm katmanlarına yasak geldi.”

“RANDEVU ALAMIYORUZ”

Maçoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Büyük şehirde 40 bin insanın sığabileceği bir meydan yok.  Bunun içindir ki stadyumlar verilmedi, gelen insanlar için yurtlar verilmedi. Pandemi dönemlerini saymazsak, bunca yıldır, girişler engellendi, bazı zorlamalar oldu ama sonuçta festivali çeşitli uzlaşmalarla yapabildik.

Biz şu an randevu alamıyoruz. Belediye olarak yaptık, baro aracılığıyla yaptık. Her randevu talebimiz yoğun işler öne sürülerek kabul edilmedi. ‘Onu yapma, bunu yap.’ Böyle bir şey olmaz. Festivalde ne yapılacağını önümüze koyun o zaman. Böyle bir şey olabilir mi! 20 yıl boyunca emek var, herkesin katkısı var. Gerek ekonomik, gerek bilgi, gerek sanatıyla… Dersim halkı bu süreçten aldığı güçle daha kapsamlı, daha iyi festivaller yapacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.”

İNSANLAR YAŞANILANLARA İNANMIYOR

Maçoğlu, “Şehrin girişinde kilometrelerce araç kuyruğu var” diyerek güncel durumu şu sözlerle anlattı:

“Erzincan sınırına destek amaçlı gittim. Buradan oraya gidene kadar dört bölgede aramalar vardı. İnanınki şehre girişte 600 metre kuyruklar oluşmaya başladı. Hava sıcak, araçların içindekiler ‘yandık, piştik, bu nasıl iştir’ diyor. İnsanlar da inanamıyor bu yaşanılanlara.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü