USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Gönül Boran: EYT düzenlemesi öncesi işçi kıyımı başladı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran, EYT düzenlemesi öncesi birçok işverenin işçi kıyımına başladığını bildirdi.

Gönül Boran: EYT düzenlemesi öncesi işçi kıyımı başladı!
08-11-2022 18:16
08-11-2022 18:19
GAZİANTEP
Google News

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran, EYT düzenlemesi öncesi birçok işverenin işçi kıyımına başladığını bildirdi. Boran, "Düzenleme yasalaşmadan alın terimiz yine gasp edildi" dedi.

Türkiye'de, SGK gün ve primini doldurmuş ancak yaş nedeniyle emekli olmayı bekleyen milyonlarca yurttaşın gözü, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine çevrildi.

Düzenlemeye ilişkin henüz oluşturulmuş bir taslak dahi yokken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, aralık ayını işaret etti. EYT düzenlemesine ilişkin konuşan Bilgin, "Tüm sorunları çözen kapsamlı bir düzenleme olacak" dedi.

"İŞVERENE YÜK GETİRMEMELİ"

Öte yandan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ise, EYT düzenlemesinin etkilerini somut bulgularla ve verilerle inceleyen, çözüm önerilerini de içeren bir rapor hazırladıklarını belirtti. Akkol, "Beklentileri karşılayacak, işverene ciddi yükler getirmeyecek düzenleme yapılmalı" ifadelerini kullandı.

"EYT'LİLER İŞTEN ÇIKARILMAYA BAŞLADI"

EYT düzenlemesi öncesi birçok işverenin 'işçi kıyımına' başladığını belirten Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Boran, "EYT'liler henüz kanun çıkmamışken, kanunun ne olduğunu bilmezken ocak ayı itibariyle zamların kendilerine yük olacağını düşünen işverenler tarafından işten çıkarılmaya başladı" ifadelerini kullandı.

"ALIN TERİMİZ YİNE GASP EDİLMEYE BAŞLANDI"

"Düzenleme öncesi işverenleri telaş aldı" diyen Boran, "İşverenler, ocak ayında gelecek zamlar öncesi 'ne kadar az kıdem tazminatı ödersem o kadar iyidir' diye hareket etmeye başladı. Böylelikle ocak ayından önce işçi kıyımına başladılar. Bu düzenleme yasalaşmadan alın terimiz yine gasp edildi. En büyük mağduriyetin işçinin, emekçinin üzerinde yapılmasına dur denilmeli" dedi.

"SÖZLEŞMELİ PERSONEL YASASINDAN DAYANAK OLUŞTURUYORLAR"

"Emekliliği yakın sözleşmeli personellerin işten çıkarıldığını" söyleyen Boran, "İşverenler kendi menfaatleri doğrultusunda EYT düzenlemesi geçmeden sözleşmeli personel yasasından dayanak oluşturarak birçok işçinin işine son verdi" ifadelerini kullandı.

"YERİ NASIL DOLDURULACAK TELAŞI ALDI"

TİSK’in açıklamasına da değinen Boran, "Bizler yüzlerine bakılmayan bir topluluktuk. Şu an kalifiyeli eleman niteliğine geldik. Yeri nasıl doldurulacak telaşı aldı. Oysa ki kalifiye eleman olduklarımız bildikleri halde 'siz yaşlısınız' diyerek işe almayanlar oldu. Sorun henüz çözüm aşamasında dahi değilken bu tür durumlarla karşılaştığımızı görmek yasanın bir seçim yatırımı olup, olmadığını göreceğiz" diye konuştu.

"KABUL ETMEYECEĞİZ"

Boran, "Bizler Anayasal haklarımız için mücadele ederken, işveren, işçi kıyımlarıyla karşımıza çıkıyor. EYT'lilerin sorunlarını pansuman yapar gibi çözülmüş olarak gösterilmesini kabul etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü