USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

CHP'li Kaplan: Yandaşa kıyak değil, çocuklara huzur ortamı!

CHP Gaziantep Milletvekili, TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Meclis Çocuk Hakları Alt Komisyonu üyesi olan İrfan Kaplan, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Türkiye’deki “Çocuk Haksızlığı” gerçeği ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

CHP'li Kaplan: Yandaşa kıyak değil, çocuklara huzur ortamı!
20-11-2022 08:35
20-11-2022 08:37
GAZİANTEP
Google News

CHP Gaziantep Milletvekili, TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Meclis Çocuk Hakları Alt Komisyonu üyesi olan İrfan Kaplan, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Türkiye’deki “Çocuk Haksızlığı” gerçeği ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

“DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜNDE ÇOCUK HAKSIZLARINI KONUŞUR OLDUK”

Kaplan, “öyle bir noktaya geldik ki Türkiye’de çocuk hakkını bırakın çocuğun temel gıda maddesine bile erişmek lüks oldu. Her gün binlerce çocuk artan hayat pahalılığından okula aç gidiyor, ne yeterli ne de sağlıklı beslenme kalmadı. Artık okullarda açlıktan bayılan çocuklarımızın haberlerini okuyoruz. Türkiye’de vatandaşların %29’u temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz iken, birileri saraylarında ejder meyvesini eksik etmiyor! Eskiden ülkemizde en azından bir orta tabaka vardı. Şimdi ya ultra zenginlik, ya da sefalet var. 20 yılda ülkeyi cehenneme çevirdiler. Ülkemizde şiddetli yoksulluk yaşayan 16 yaş altı çocukların sayısı 7 milyona yaklaşmış. Çocuklarını okula gönderirken bir poaça, simit dahi alamayan yüzbinlerce ailemiz AKP sayesinde var. Bu ülkede 11-12 yaşında çocuklar izlediğimiz sokak röportajlarında eğitim, oyun, çocuk hayallerini anlatmıyor, artık yeter diye isyan ediyor! Çocuklar okulu bırakıp minnacık bedenleriyle, ağır işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Bir simit, bir yumurta dahi yiyemeyen ve bu şekilde okullara gönderilen çocuklar, beslenmesi olan çocuklarla tartışır oldu. Neyi anlatıyoruz, ne acı, ne çaresizlik! “En az 3 çocuk yapın” diyenler, keşke en az 3 çocuğu da sağlıklı, eğitimden mahrum olmayan, yatağa aç girmeyen, işçilik yapmak zorunda kalmadığı bir projeyle destekleselerdi!”

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ TIRMANIŞTA!

Milletvekili, ülkemizdeki verilere dikkat çekerek “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) Ekim ayı verilerine göre, 2022’nin ilk on ayında 22’si 14 yaş ve altı olmak üzere toplam 54 çocuk/genç, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği, son yedi günde üç tarım işçisi çocuk iş kazası nedeniyle öldü. DİSK’in araştırmalarına göre ülkemizde yaklaşık 2 milyon çocuk işçi bulunmaktadır ve istismara en açık işçi grubunu yine çocuk işçiler oluşturmaktadır. Mevsimlik çalışan çocuklarımız kamyonların, traktörlerin sırtında yaşamlarını yitiriyor. AKP’nin beceriksiz politikaları sayesinde her gün yeni bir kan kaybımız oluyor!” diye ifade etti.

ÇOCUK EVLİLİK SAYISI AKP DÖNEMİNDE ARTTI!

CEİD’in 2021-2022 İzleme Raporu’na göre, Türkiye’de kadınlar şiddetsiz yaşam hakkından yeterince yararlanamıyor. Çocuk yaşta, zorla ve erken evlilikler ülke çapında hala çok yaygın. Milletvekili Kaplan, “Ülkemizde önüne geçilemeyen bir çocuk yaşta evlilik var. Seçim bölgem Gaziantep’te ve ülkenin her yerinde hızlı bir şekilde devam ediyor.   Bu çocuklar eğitimden yoksun kalıyor. Çocukluğunu daha yaşamadan, çocuk bakıyor. Çocuk hakları elinden alınan, erken yaşta doğum yapan, eğitimini tamamlamayan bu çocuklarımız ilerde psikolojik anlamda da büyük sorunlar yaşıyor” dedi.

ÇOCUK HAKLARI GÜNÜNÜ, ÇOCUKLARIN HAKLARININ GERÇEKTEN VAROLDUĞU GÜNLERDE KUTLAYACAĞIMIZ GÜNLER DİLEĞİYLE

Kaplan, açıklamasını şöyle devam ettirdi “Bu topraklar değerli topraklar, bizim insanımız değerli, her bir çocuğumuz çok kıymetli! Cumhuriyet Halk Partimiz iktidarında, çocuklarımızın hakları, eğitimleri, sağlıkları, beslenmeleri anlamında somut politikalarımız olacak. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sürekli dile getirdiği ve parti politikamız olan “Hiçbir çocuk yatağa aç girmemesi” için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

BİZİM ÖNCELİĞİMİZ YANDAŞA KIYAK DEĞİL, ÇOCUKLARA HUZUR ORTAMI SAĞLAMAK OLACAK!

Milletvekili Kaplan, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili olarak “Biz bu önemli günü başkalarının yaptığı gibi fikir üretmeden, çözüm önerisi sunmadan sadece sosyal medyadan 'çocukların yanındayız' mesajları ve görselleri paylaşarak geçiştirmeyeceğiz. Bizler oturup çocuk işçiliğini nasıl bitiririz, çocuklarım sağlık ve eğitim haklarını nasıl daha iyi hale getirebiliriz, çocuklarımız arasında fırsat eşitsizliği nasıl bitirebiliriz, çocuk evliliklerini nasıl azaltır, çocuklara istismarın son bulması için ne gibi önlemler alabiliriz bunu düşüneceğiz. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak çocuklarımızın sokakta korkuyla yürümediği, yatağa aç girmediği, istismara uğramadığı, hiçbir temel gıdadan mahrum kalmadığı, eğitimden, barınmaya her imkânı onlar için seferber edeceğiz. Bizler CHP olarak ülkenin bütün imkanlarını yandaşa peşkeş çekmek için değil, çocuklarımız, gençlerimiz, vatandaşlarımız için kullanacağız. Tüm bu dileklerimle gelecek güzel günlerde, çocuklarımızın hak ettiği değeri görme umuduyla bugünü layığıyla kutlayacağız.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü