USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Yeni AKP'li Teğmen Çelebi geçmişini neden sildi?

AKP'ye katılacağı kesinleşen Teğmen Çelebi, AKP'ye daha geçmeden 'AKP ağzıyla' açıklamalar yapmaya başladı.

07-08-2022 20:10
07-08-2022 20:18
Google News

AKP'ye katılacağı kesinleşen Teğmen Çelebi, AKP'ye daha geçmeden 'AKP ağzıyla' açıklamalar yapmaya başladı. İlk açıklamasında "FETÖ, PKK" vurgusu yapan Çelebi'nin AKP'ye geçiş hamlesinden hemen önce eski tweetlerini sildiği ortaya çıktı. 11 Mart 2014’te yaşamını yitiren Berkin Elvan’a ve Gezi'ye ilişkin övgü dolu tweetlerini silen Çelebi, yanıtlarını ise silmeyi unuttu.

CHP'den istifa ettikten sonra Memleket Partisi'ne katılan ve sonra buradan da istifa eden İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'nin AKP'ye katılacağını doğrulayan İsmail Saymaz'ın haberinin ardından Mehmet Ali Çelebi, sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Çelebi, "PKK- FETÖ hesaplarının kudurması hayra alamet! Dostların nezaket içindeki eleştirileri baştacı. Durum Egemenlik Mücadelesidir zamanla anlaşılacak" dedi.

Teğmen Çelebi geçmişini sildi

AKP’ye katılacağı kesinleşen Mehmet Ali Çelebi, Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı biber gazı fişeğiyle başından vurulup 269 gün komada kaldıktan sonra 11 Mart 2014’te yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ardından attığı tweetini sildi. Çelebi, Berkin Elvan'ın cenazesine de katılmıştı.

Mehmet Ali Çelebi şu tweetleri atmıştı:

whatsapp-image-2022-08-07-at-14-18-06.jpeg

Gezi'ye ilişkin tweetlerini silen Çelebi, yanıtlarını silmeyi unuttu. Sildiği bir tweetin altında bir takipçisiyle tartışan Çelebi, Gezi'den bahsederken, 'özgürlükçü ve modern birikimin sonucu' değerlendirmesinde bulundu.

ekran-goruntusu-2022-08-07-152440.png

Çelebi'nin Gezi'den övgüyle bahsettiği diğer tweetleri ise şöyle:

ekran-alintisi.jpg

ekran-goruntusu-2022-08-07-152835.png

Öte yandan Çelebi, 2018'de 'Sandık Gücü' platformunu kurarak, AKP'ye karşı seçim güvenliğini sağlamayı amaçlamıştı. Zamanında AKP'nin oy çalmasını engellemek için çalışan Çelebi'nin şimdi ise AKP'ye geçecek olması da dikkatleri çekti.

'Nerede duracağımı daha net gördüm'

Mehmet Ali Çelebi, 6 Eylül 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi'nin sorularını yanıtlamıştı. İpek İzci'nin 'Tutuklanmanızdan bu yana bakış açınızda neler değişti?' sorusuna Çelebi şu yanıtı vermişti:

Hasdal’da bütün o kitap okumalar ve mahkeme sürecinden çok şey öğrendim. Duruşum değişmedi ama fikirlerim gelişti. Tüm siyasi davalarda aynı şeylerin yapıldığının farkına vardım. Poyrazköy, Askeri Casusluk, ODA TV davaları gibi KCK davalarının da adaletle ilgisi olmadığını anladım. Geçmişi de yeniden tartan ve hataları açıkça ifade eden eleştirel bir konuma evrildim. Ayrım yapmadan daha halkçı ve hümanist bir açıdan bakıyorum artık. Berkin’in cenazesine katıldım mesela. Nerede duracağımı daha net gördüm. Ben buna devrimci Anadolu Kültürü diyebilirim. Halkın bağrında, ezilenin yanındayım.

'Komün yaşamı merak ettim'

Abimin evi oradaydı. Gittim, gördüm. Ümit veren bir durumdu. 13 yaşından beri askerim, asker olarak yetiştirildim. Ekolojik, feminist, özgürlükçü devrimcilerle, yeni nesille ilk kez tanıştım. Komün yaşamını merak ettim. Yaşam hakkına müdahaleye izin vermeyen bir direniş gördüm.

Süleyman Soylu zamanında Çelebi'yi suçlamış

Süleyman Soylu'nun Çelebi hakkında attığı tweet ortaya çıktı. Soylu'nun FETÖ'cüler gibi davranmakla suçladığı Çelebi hakkında söyledikleri şöyle: "Kahraman Jandarmamıza Meclis kürsüsünden iftira atan, terörle mücadelemizi etkilemeye çalışan Mehmet Ali Çelebi ihanet içerisindedir. Bir dönem şanlı ordumuzda maalesef görev yapan bu fersude, benzer görevleri yapıp Milletimizi katleden şerefsiz fetöcüler gibi davranmaktadır."

ekran-goruntusu-2022-08-07-172503.png

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü