USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Un sektörünün geleceği GAİB’te masaya yatırıldı

Ocak – Temmuz Döneminde Güneydoğu Anadolu'dan 315 milyon 304 bin, Gaziantep’ten 81 milyon 719 bin dolarlık un ihracatı yapıldı.

Un sektörünün geleceği GAİB’te masaya yatırıldı
05-08-2022 10:37
05-08-2022 10:40
GAZİANTEP
Google News

Ocak – Temmuz Döneminde Güneydoğu Anadolu'dan 315 milyon 304 bin, Gaziantep’ten 81 milyon 719 bin dolarlık un ihracatı yapıldı.

Makarna sektörüyle gerçekleştirilen toplantının ardından Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu bu kez de un sanayicileriyle bir araya gelerek un sanayicilerinin ve ihracatçılarının sorunlarını masaya yatırdı. Celal Kadooğlu Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Mesut Çakmak sektörün yaşadığı sorunları dile getirdi.

“Sektörlerle Buluşuyoruz” projesi kapsamında Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği üyelerini GAİB hizmet binasında ağırlayan Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu un üreticilerinin sorunlarını masaya yatırdı. Celal Kadooğlu Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Güneydoğu Anadolu Un Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Çakmak un sektörünün son dönemde yaşadığı sıkıntıları dile getirerek mevcut pazarlarda un ihracatçılarının pazar paylarının düşüşe geçtiğini, önümüzdeki süreç için yeni pazarlar bulmak zorunda kalacaklarını ifade etti. Un sektörünün özellikle ihracat sırasında yaşadığı navlun ve lojistik alandaki sorunlarını da dile getiren Başkan Çakmak komşu ülkelerde son dönemde gıda sektörüne yönelik yapılan yatırımlara da dikkat çekerek sektörün geleceği için herkesin eskisinden daha fazla çalışmak zorunda olduğunu ifade etti. TİM Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu’nun da katıldığı toplantıda Tiryakioğlu ülke genelinde yaşanan sorunların ilgili bakanlıklarla görüşülmekte olduğunu ifade etti. 

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, diğer gıda sektörleri gibi un sektörüyle ilgili yaşanan sorunları da yakından takip ettiklerini, bu sorunların çözümü için ilgili bakanlıklarla sürekli temas halinde olduklarını ifade ederek “Sektörlerle Buluşuyoruz projemiz kapsamında makarna üreticilerinden sonra bu kez de un sektör temsilcileriyle bir araya geldik. Sektörün bütün sorunları Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Sayın Mesut Çakmak tarafından bizlere anlatıldı. Elbette bu sektör ihracatımız açısından büyük önem taşıyor” dedi.

Güneydoğu’dan 315 milyon 304 bin, Gaziantep’ten 81 milyon 719 bin dolarlık un ihracatı

Un sanayisinin Türkiye için büyük önem taşıdığına da dikkat çeken Başkan Kadooğlu “Elimizdeki verilere göre 2022 yılının ilk yedi aylık sürecinde Türkiye genelinden toplam 753 milyon 487 bin dolarlık un ihracatı gerçekleştirilirken bölgemizden bu süreçte 315 milyon 304 bin dolarlık un ihracatı yapılmış. Gaziantep’ten ise bu süreçte ihraç edilen un tutarı 81 milyon 719 bin dolardır. Son dönemlerde özellikle en önemli pazarımız olan Irak’ta gıda sektörüne yönelik üretim tesislerinin inşa ettirilerek üretime geçilmesi birçok sektör gibi un sektörünü de önümüzdeki süreçte olumsuz etkileyeceğine inanıyoruz. Bunun için mevcut pazarlardaki pazar payımızı korurken hiç durmadan yeni pazarların kapılarını aralamak zorundayız. Bu anlamda yürüttüğümüz yeni pazarlarla ilgili çalışmalarımızı arttırarak sürdüreceğiz. Diğer sektörlerde olduğu gibi un sektöründe de temel sorunları çözebilmek adına ilgili bakanlıklarla sürekli temas halindeyiz. Birlik ve beraberliğimizi koruyarak ortak sorunlarımızı birlikte çözecek; önümüzdeki süreçte daha çok çalışarak ürettiğimiz ürünlerin dünya pazarlarında hakettiği fiyatlarla pazarlanmasını sağlayacağız.” dedi.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
IIS 10.0 Detailed Error - 403.501 - Forbidden

HTTP Error 403.501 - Forbidden

You do not have permission to view this directory or page.

Most likely causes:

  • This is a generic 403 error and means the authenticated user is not authorized to view the page.

Things you can try:

  • Create a tracing rule to track failed requests for this HTTP status code. For more information about creating a tracing rule for failed requests, click here.

Detailed Error Information:

Module   IIS Web Core
Notification   Unknown
Handler   ASPClassic
Error Code   0x00000000
Requested URL   https://api.haberpanelim.com:443/haberler.asp?domain=https://www.gazikent27.com&t=1695288607
Physical Path   C:\Inetpub\vhosts\api.haberpanelim.com\httpdocs\haberler.asp
Logon Method   Not yet determined
Logon User   Not yet determined

More Information:

This generic 403 error means that the authenticated user is not authorized to use the requested resource. A substatus code in the IIS log files should indicate the reason for the 403 error. If a substatus code does not exist, use the steps above to gather more information about the source of the error.

View more information »

ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü