USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

TİP’ten Kılıçdaroğlu’na destek kararı...

Türkiye İşçi Partisi Parti Meclis'i Hatay'da yapıldı. Görüşmelerden seçimlere TİP’in kendi amblemi ile girmesi ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'na destek kararı çıktı.

TİP’ten Kılıçdaroğlu’na destek kararı...
12-03-2023 17:21
12-03-2023 17:24
Google News

Türkiye İşçi Partisi Parti Meclis'i Hatay'da yapıldı. Görüşmelerden seçimlere TİP’in kendi amblemi ile girmesi ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'na destek kararı çıktı.

HDP’nin ’Emek ve Özgürlük İttifakı’ içindeki partilere Yeşil ve Sol Parti listelerinden seçimlere girilmesini önerdiği iddiaları siyasi kulisleri hareketlendirdi. İttifakta olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) ise Hatay’da yaptığı parti meclisi (PM) toplantısında bu öneriye kapıyı kapattı.

İki gün süren parti meclisi toplantısında TİP’in belirleyeceği illerde seçimlere kendi amblemi ile girmesi kararı çıktı. Parti Meclisi ayrıca cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının desteklenmesi için Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleriyle müzakere edilmesi yönünde karar alındı.

'Ülke tarihinin en önemli seçimlerinden biri' olarak nitelenen ve 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerle ilgili şu kararlar alındı:

DEPREM DOSYASINI EN KISA SÜREDE YAYIMLAYACAĞIZ

Seçimlerin, depremi, katliamı ve suçluları unutturmasına izin vermeyeceğiz. Bir doğal afetin halkımız için büyük bir katliama dönüşmesinde hangi yetkili kurum/kişinin sorumluluğu, ihmali, suçu varsa ortaya koymak ve halktan yana afetle mücadele ve imar politikalarımızı kamuoyuyla paylaşmak üzere TİP Bilim Kurulu tarafından hazırlanan kapsamlı deprem dosyasını en kısa sürede yayımlayacağız. Öte yandan, afetle mücadele kapsamında sürdürdüğümüz dayanışma faaliyetlerimizi, örgütlü toplumu desteklemek, yeni geçici barınma alanları oluşturmak ve yurttaşları ekolojik tarım ve toplumsal cinsiyet eşitliği temelli üretime sevk etmek üzere zenginleştireceğiz.

DEĞERLENDİRMEMİZ KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞININ DESTEKLENMESİ YÖNÜNDE

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, Saray Rejimi’ni alt etmek ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adı verilen ucube yapıdan halkımızı kurtarmak için muhalefetin ortak bir adayda birleşmesi yönündeki eğilim değerlidir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının desteklenmesi yönündeki değerlendirmemizi başta Emek ve Özgürlük İttifakı’ndaki müttefik kurumlar olmak üzere demokratik kamuoyuyla istişare ederek karar haline getirmek konusunda MYK yetkilendirilmiştir.

MÜMKÜN OLAN EN ÇOK VEKİL SAYISI

Milletvekili seçimlerindeki hedefimiz Saray Rejimi’nin temsilcileri olarak AKP-MHP blokunun ağır bir yenilgiye uğratılması, bugünkü muhalif güçlerin tek adam rejimini ortadan kaldırmak için gerekli Anayasa değişikliklerini yapabilecek milletvekili sayısına ulaşması, sol-sosyalist-demokratik güçlerin mümkün olan en çok vekil sayısıyla TBMM’de temsil edilmesinin sağlanmasıdır.

İTTİFAK PROTOKOLÜNÜN HAZIRLANMASI İÇİN BİR KOMİSYON GÖREVLENDİRİLDİ

İktidarın yenilgisi ve geleceğin Türkiye’sinin halkçı, emekten ve barıştan yana bir eksende inşası için kurucularından olduğumuz Emek ve Özgürlük İttifakı’nın varlığı son derece değerlidir. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın en kısa sürede bir seçim ittifakına da dönüşmesi, seçim hazırlıklarının ivmelenmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Mücadele yoldaşlarımıza, müttefiklerimize çağrımız; memlekete karşı tarihsel sorumluluğumuz gereği ittifak protokolünü bir an önce hazırlayıp imzalamaktır. Parti Meclisi, ittifak protokolünün hazırlanması için bir komisyon görevlendirmiştir.

iTTİFAK İÇERİSİNDE KENDİ ADIMIZ, AMBLEMİMİZ VE ADAYLARIMIZLA GİRMEMİZ GEREKEN İLLERİ TESPİT ETMİŞTİR

Parti Meclisi, milletvekili dağılımında Emek ve Özgürlük İttifakı’nı güçlendirecek şekilde, seçimlere ittifak içerisinde kendi adımız, amblemimiz ve adaylarımızla girmemiz gereken illeri tespit etmiştir. Bunun en önemli gerekçesi, bu seçeneğin Cumhur İttifakı cephesini zayıflatacak olmasıdır. Ayrıca, seçim ittifakının halkımızın tüm taleplerini karşılayacak çok renkliliğe ulaşması ve mümkün olan en geniş yurttaş topluluğunu temsil edebilmesi gereklidir. Partimizin seçimlere ittifak içerisinde kendi adı, amblemi ve adaylarıyla katılma tercihi bu gerekliliği de karşılamaya yöneliktir. Bu kararımızda örgütümüzün raporları ve saha araştırmaları verileri de dikkate alınmıştır.

SOL-SOSYALİST-DEMOKRATİK PARTİLERİN İTTİFAKIN BİLEŞENİ OLMASI FİKRİNE AÇIĞIZ

Emek ve Özgürlük İttifakı’na dahil olmayan sol-sosyalist-demokratik partilerin böylesi bir seçim ittifakının bileşeni olması fikrine partimiz açıktır. Her bir kurum ve partinin en büyük kuvveti ve enerjisiyle ittifakımızda yerini alması, AKP-MHP blokunun yenilgisinde, Türkiye’nin emek, özgürlük, eşitlik, adalet, laiklik, demokrasi ve barış temellerinde yeniden inşasında tarihsel öneme sahiptir.

ADAYLIK BAŞVURUSUNDA DEPREM BÖLGELERİNE GIDA VE HİJYEN KOLİSİ ŞARTI

Partimizden milletvekili adayı olmak isteyen yurttaşlarımızın taleplerinin toplanması ve adaylıkların belirlenmesi için bir komisyon oluşturulmuştur. Milletvekili adaylarından parti için herhangi bir maddi katkı istenmeyecektir. Adaylık başvurusunda deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşlarımız için en az bir gıda ve bir hijyen kolisi hazırlanıp iletilmesi şarttır.

MÜCADELENİN PARÇASI OLMAYA DAVET EDİYORUZ

Türkiye İşçi Partisi seçimlere hazırdır. Tüm yurttaşlarımızı üye, gönüllü, seçim gönüllüsü, sandık görevlisi veya bağışçı-destekçi olarak bu büyük mücadelenin parçası olmaya davet ediyoruz. Birlikte yarattığımız umudu hep birlikte büyüteceğiz." 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray2560+33
2Fenerbahçe2454+35
3Beşiktaş2549+20
4Adana Demirspor2545+20
5Trabzonspor2544+10
6Başakşehir FK2441+8
7Kayserispor2538+3
8Konyaspor2534+2
9Fatih Karagümrük2431+4
10Antalyaspor2528-8
11Alanyaspor2528-11
12Sivasspor2527-7
13Kasımpaşa2526-13
14Gaziantep FK2525-8
15MKE Ankaragücü2425-10
16İstanbulspor2424-21
17Giresunspor2423-19
18Hatayspor2423-28
19Ümraniyespor2522-10
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü