USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Nebati: Enflasyonun ilk dönemleri tatlıdır!

Daha önce “Şimdi uyuyun, 6 ay sonra uyanın. Çok farklı noktalara gideceğiz” diyen Hazine ve Maliye Bakanı, canlı yayında enflasyonun tatlı olduğunu savundu. Nebati, “Enflasyonun ilk dönemleri tatlıdır” dedi.

03-08-2022 23:32
03-08-2022 23:37
Google News

Daha önce “Şimdi uyuyun, 6 ay sonra uyanın. Çok farklı noktalara gideceğiz” diyen Hazine ve Maliye Bakanı, canlı yayında enflasyonun tatlı olduğunu savundu. Nebati, “Enflasyonun ilk dönemleri tatlıdır” dedi.

Yandaş haber kanalı A Haber canlı yayınına katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Enflasyon hakkında konuşan Nebati’nin sürekli 80’li ve 90’lı yıllarda yaşanan enflasyon üzerinden örnekler vermesi dikkat çekti. Nebati, “Enflasyonun ilk dönemleri tatlıdır. Ticaret canlanır. Ama sabit gelirli sıkıntı yaşar. Bu sıkıntıyı bertaraf edecek hükümet ve sayın Cumhurbaşkanımız var.” ifadelerini kullandı.

“KENDİNİ İYİ HİSEDENLER NE KADAR DEVAM EDECEK DİYE BAKINIYOR”

Nebati şunları söyledi:

Enflasyonun ilk dönemleri tatlıdır. Ticaret canlanır. Ama sabit gelirli sıkıntı yaşar. Bu sıkıntıyı bertaraf edecek hükümet ve sayın cumhurbaşkanımız var. Bu kesim desteklemeli. Destekliyoruz. Asgari ücret artırıldı. İkinci yarıda artırıldı. Ciddi destek sağlanmış oldu. Emekli, dul yetim tamamında maaş artışına gidildi.

Bizim 80’lerde – 90’larda yaşadığımız bir travma var: enflasyon. Bunu hisseden bir kesim var. Bu iş ne kadar sürer diye bakınıyor. Temmuz ayındaki artışla kendini iyi hissedenler ne kadar devam edecek diye bakınıyor. Adımlar atıyoruz. 90’lı yıllarda dar gelirliler sıkıntıyla karşı karşıya kaldığında, mesela hasta olduğunda hastaneye gitme şansı yoktu. Ama Türkiye gibi bir yerde dar gelirli hastalandığımda bana sahip çıkan bir devlet var diye biliyor.

“MİLLETİMİZ SABRETMEYE HAZIR”

Biraz sabır dediğimde biz sabretmeye hazırız yeter ki çözün diyorlar. Yaz geldi fiyatlar makul şekilde yürüyor. İnsanlarla şu an iletişimi sürdürüyoruz. Enflasyonla mücadele etmemiz lazım, sürdürülebilir değil. Uzadıkça sıkıntılar artar. Hafif frene bastık bundan sonra belli süre gidip yolumuza devam edeceğiz.

Yabancı bir bakanla konuşuyordum, bana enflasyonumuzun yüksekliğinden bahsetti. Ona “ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum, siz yüzde 10’la çıkamıyorsunuz” dedim.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ

Active Server Pages error 'ASP 0126'

Include file not found

/puan.asp, line 792

The include file 'json/puan_59225_0_2.html' was not found.

GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü