USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

İlber Ortaylı'dan 'Şevki Yılmaz' açıklaması

Tarihçi İlber Ortaylı, kendisinin nikah şahitliğini yaptığı ‘hanedan’ düğününde Cumhuriyet’in kurucularına hakaret edilmesine ilişkin konuştu.

İlber Ortaylı'dan 'Şevki Yılmaz' açıklaması
19-02-2024 18:35
19-02-2024 20:18
GAZİANTEP
Google News
2. Abdulhamit’in 5. kuşaktan torunu olan Berna Sultan Osmanoğlu’nun İstanbul’daki düğününe katılan eski Refah partili milletvekili Şevki Yılmaz skandal ifadeler kullanırken, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş döneminde düşmanla işbirliği yapanları savundu.

Osmanlı hanedanının soyundan gelen Berna Sultan Osmanoğlu, İstanbul’da düzenlenen mehteranlı düğün töreninde Yiğit Onur Kaya ile evlendi. Çiftin evliliklerine İlber Ortaylı ve eski Refah Partisi Milletvekili Şevki Yılmaz şahitlik ederken, Halil Konakçı’da törende görüntülendi.

Düğün töreninde birçok detay yer alırken dikkatleri en çok çeken ise eski milletvekili Şevki Yılmaz’ın düşmanla işbirliği yapanları savunurken kullandığı skandal ifadeler oldu.

Mikrofonu eline alıp konuşma yapan Şevki Yılmaz, ‘‘Osmanlı ile iftihar ediyorum. Osmanlı’yı süren soysuzları da lanetliyorum’’ ifadelerini kullandı. Kendisiyle aynı karede bulunan İlber Ortaylı ise bu sözler üzerine küçük bir tepki göstererek yan tarafa doğru hayıflandı ancak herhangi başka bir tepkide bulunmadı.

Yılmaz’ın sözleri sosyal medyada paylaşılırken kullanıcılar tarafından büyük tepki çekti.

İLBER ORTAYLI'DAN AÇIKLAMA

Söz konusu görüntülere ilişkin OdaTV’ye konuşan İlber Ortaylı, şu ifadeleri kullandı:

"Vallahi beni ilgilendirmez Şevki Yılmaz, kim olduğunu da bilmiyorum, tanımıyorum. O kızı, Berna'yı severim ve dedesi Harun Efendi'yi... Gözümün önünde büyüdü. Düğüne çağırdılar. Böyle düğünler için falan böyle konuşulmaz. İşte o kadar."

ORTAYLI’DAN YENİ AÇIKLAMA

Son olarak Ortaylı, tartışmalara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Kişisel sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Ortaylı, “Eski bir milletvekilinin yersiz konuşmalarını tasvip etmem mümkün değildir. Rahatsızlığımı da sıra bana gelince belirttim. Bunlar tarih bilmeyen insanların kahvehane köşelerine yakışan sözleridir. Açık bir Atatürk düşmanlığıdır” dedi.

İlber Ortaylı’nın tam açıklaması şu şekilde:

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü