Gaziantep Valiliği o iddiaları yalanladı

Gaziantep Valiliği, Araban İlçesi Ardıl Barajı ile ilgili basında çıkan iddiaları yalanladı.

Gaziantep Valiliği o iddiaları yalanladı

Gaziantep Valiliği, bir internet haber sitesinde “Belediye CHP'ye geçti, barajın işletmesi DSİ'ye verildi. Başkan AKP'ye geçti baraj yeniden belediyeye verildi.” başlığıyla yayınlanan haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Açıklamada, söz konusu haberde Araban ilçesindeki Ardıl Barajı'nın 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'li adayın seçimleri kazanmasının ardından Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne (DSİ) verildiği ve Araban Belediyesinin 1 Temmuz 2020'de AK Parti'ye geçmesiyle tekrardan belediyeye devredildiği yönündeki iddiaların asılsız olduğu belirtildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Bir internet haber sitesinde yer verilen “Belediye CHP'ye geçti barajın işletmesi DSİ'ye verildi, başkan AKP'ye geçti  baraj yeniden belediyeye verildi” başlığıyla yer alan haberde; Gaziantep’in Araban ilçesinde bulunan Araban(Ardıl) Barajının 31 Mart  2019 yerel seçimlerinde CHP’li adayın seçimleri kazanmasının ardından DSİ’ye verildiği, aynı Belediyenin 1 Temmuz 2020’de AK Parti’ye geçmesinin ardından barajın işletmesinin tekrardan Araban Belediyesi’ne devredildiği yönünde iddialara yer verilmiştir.

Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Araban İlçesi Ardıl Barajı tamamlanarak 2019 yılında DSİ tarafından deneme amaçlı su verilmiştir. Gaziantep Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YIKOB) 24 Haziran 2019 tarihinde Ardıl Barajı ve Sulama Tesisi’nin işletme, bakım ve yönetim sorumluluğunun devri için başvurmuş ve  26 Ağustos 2019 tarihinde YIKOB’a işletmesi devredilmiştir. Baraj, 2020 yılında da aynı kurum tarafından işletilmiştir.

Araban Belediye Başkanlığı tarafından4 Ocak 2021 tarihinde uygun görülmesi halinde söz konusu barajın Araban Belediyesince devir alınmak istendiği yazılı olarak YIKOB’a bildirilmiş ve Baraj,7139 Sayılı Kanunun Ek 12. Maddesinin 'a' fıkrasında belirtilen yetki kullanılarak Gaziantep Valiliği YIKOBve Araban Belediye Başkanlığı arasında imzalanan sözleşme ile 24 Şubat 2021 tarihindeBelediye Başkanlığına devredilmiştir.

Söz konusu barajın işletilmesi ile ilgili, 4 Ocak 2021 tarihinden önce hiçbir belediye tarafından bir talep olmamıştır. Dolayısı ile baraj işletmesinin parti değişimleri ile farklı zamanlarda birkaç defa devredilmesi ya da alınması söz konusu değildir."

 

 

5 Mart 2021 (Haber Merkezi) 1365

Yorumlar (0)

Yorum Yaz