USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

Erdoğan, Merkez Bankası'na müdahale ettiğini söyledi!

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu 21. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada yüzde 10 olan politika faizinin daha da düşürüleceğini açıkladı.

Erdoğan, Merkez Bankası'na müdahale ettiğini söyledi!
29-09-2022 17:27
29-09-2022 17:33
Google News
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu 21. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı açıklamada yüzde 10 olan politika faizinin daha da düşürüleceğini açıkladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu 21. Olağan Genel Kurulu'nda açıklama yaptı. 

Erdoğan’ın 19 Aralık 2021 tarihinde kamuoyunun önünde açıkladığı "Faiz ve enflasyonla mücadelede nas ne diyorsa onu yapacağız" politikasına bugün de sahip çıktı.

Merkez Bankası'nın kur krizini tetikleyen kararlarına bir yenisini daha ekledi. Merkez Bankası kararı ile 100 baz puan daha düşürülen politika faizi yüzde 12'ye düşürülmüş oldu.

Dolar hatalı ekonomi kararları ile birlikte 18,54 lira seviyesini görürken Erdoğan, özerk olması gereken Merkez Bankası kararlarına müdahale ettiğini bir kez daha açıkladı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, "En büyük savaşım faizledir. En büyük düşmanım faizdir. Faizi 12'ye kadar düşürdük. Yeter mi yetmez, bunun daha da inmesi lazım. Merkez Bankamızla bunları konuştuk konuşuyoruz, önümüzdeki Para Politikaları Kurulları toplantılarında bunun daha da inmesi gereğini telkin ediyorum" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle oldu:

"SU TESİSATÇISI, KUNDURACI, MOBİLYACI KARDEŞİM TANKLARA UÇAKLARA MEYDAN OKUDU"

Türkiye esnaf ve sanatkarlarıyla birlikte olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Esnaf ahidir, kardeştir, metrliğin, yiğitliğin sembolüdür. hanesine helal rızık götüren gönül insanıdır. Her sabah besmele ile dükkanını açıp elhamdülillah diyerek kapatan kanaat erleridir. Millet varlığımızın teminatı oldular.

FETO'cu alçakların şehit ettiği insanlarımız arasında daha 15 yaşındaki körpe delikanlıların, kadınlarımızın, askerlerimizin yanısıra pek çok esnaf ve sanatkarımız da bulunuyordu. Birileri ATM'lere akın ederken, birileriyle darbecilerle anlaşıp tankların arasından kaçarken benim su tesisatçısı, kunduracı, mobilyacı kardeşim gece boyunca tanklara, uçaklara meydan okudu. 

Bizler tarih boyunca pek çok badire atlatmış bir milletin mensuplarıyız, bugünlere akrebin kıskacında yoğrularak geldik. Onca saldırıya ve kalleşliğe rağmen halen başımız dik yaşıyorsak, sebebi milletimizin değerlerine sahip çıkmasıdır.

Küresel ticaretin tamamen durma noktasına geldiği salgın günlerinde, muhalefetin çağrılarına rağmen esnafımız milletimize bedel ödetecek kararlar almadı.

Ülkemizin ekonomik ve sosyal krizleri dünyadaki diğer devletlere göre en az zararla savuşturmasında ahilik kültürünün büyük katkısı vardır. Özellikle pandemi döneminde esnaflarımızın büyük fedakarlıklar yaptıklarını gördük. Esnaf ve sanatkarlarımız tam bir seferberlik ruhuyla hareket etti.

"PİYASAYA BU SÜREÇTE 4.6 MİLYAR TL AKTARDIK"

Devletimiz de esnafının hep yanında oldu. Muhalefetin akla mantığa sığmayacak çağrılarına rağmen milletimize bedel ödetecek kararlar almadık. "Nerede bu devlet?" dedirtecek hiçbir yola tevessül etmedik.

Gelir kaybı ve kira desteğinin yanısıra 3 ve 5 bin TL hibe desteklerimiz nakit akışının korunmasında pay sahibi oldu. Piyasaya bu süreçte 4.6 milyar TL aktardık.

"FAİZİN DAHA DA İNMESİ LAZIM"

En büyük savaşım faizledir. En büyük düşmanım faizdir. Faizi 12'ye kadar düşürdük. Yeter mi yetmez, bunun daha da inmesi lazım. Merkez Bankamızla bunları konuştuk konuşuyoruz, önümüzdeki Para Politikaları Kurulları toplantılarında bunun daha da inmesi gereğini telkin ediyorum.

Kamu bankalarına talimatımdır. Yatırımcıyı darda bırakmayacaksınız. 

"SAYIN PALANDÖKEN GAZ VERMEYE ALIŞMIŞTIR"

Yatırım kredilerinde de siz kamu bankalarının kapısını aşındırın. Özel sektör bankaları ne yapar bilmem ama kamu bankalarına talimatım var, yatırımcıyı darda bırakmayacaksınız, onlara gerekli desteği vereceksiniz. Ticaret Bakanımız burada, Sayın Palandöken 500 bin lira teklifle geldi.

Gaz vermeye alışmıştır, devamlı gaz verir. Kamu bankalarıma sesleniyorum, siz kolaylaştırıcı olacaksınız, zorlaştırıcı olmayacaksınız. Size böyle bir kredi için başvuran esnafım olduğu zaman onlara da imkanlarınız neye el veriyorsa bu desteği inşallah kredi konusunda sağlayacaksınız. Herhalde Ziraat, Vakıf onlar da bu dediklerimiz duymuştur... 

Yatırım kredilerinde de esnaf ve sanatkarımızın iş yeri ve taşıt alımlarında kredi üst limitini 1 milyona çıkarmıştık. Biz geldiğimizde yüzde 40 faiz oranıyla finansmana erişen esnafımız, enflasyona rağmen yüzde 9,5 seviyesinde oranla buna ulaşabiliyor. 

"BU AKŞAM SAYIN PUTİN İLE GÖRÜŞMEMİZ OLACAK"

İnşallah bu akşam sayın Putin ile de bir görüşmemiz olacak. Kendileriyle sıkıntıları görüşeceğiz. Birçok ülkenin aksine biz kış dönemini sıkıntısız geçireceğiz.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Fenerbahçe1329+22
2Galatasaray1327+13
3Adana Demirspor1324+10
4Konyaspor1424+7
5Başakşehir FK1324+4
6Kayserispor1423+5
7Trabzonspor1323+3
8Beşiktaş1322+8
9Alanyaspor1417-5
10Gaziantep FK13160
11Antalyaspor1216-2
12Giresunspor1315-7
13Kasımpaşa1315-11
14Hatayspor1314-10
15Fatih Karagümrük1313-3
16MKE Ankaragücü1313-5
17Sivasspor1411-6
18İstanbulspor138-14
19Ümraniyespor137-9
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü