Erdoğan, İmamoğlu'nu hedef aldı...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan NTV canlı yayınında konuşuyor.

Erdoğan, İmamoğlu'nu hedef aldı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NTV'de katıldığı programda İstanbul'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin karla mücadelesini eleştirdi.

Erdoğan şunları söyledi:

"Kar yağışını ben doğrusu bir bereket olarak görüyorum. Kuraklıkların ülkemizde ciddi manada toprağımızı tehdit ettiği, birçok yerlerde bitki, meyve, sebzede sıkıntılar yaşadığımız dönemleri geride bıraktık. Kar yağışı gelince de farklı bir yaklaşım ortaya koymaya başladık. Karın sebep olduğu ulaşım sıkıntılarına karşı gerekli tedbirleri almak elimizde.

"Bu basiretsizliktir..."

Bu son kar yağışının etkileri anlamında maalesef özellikle İstanbul'a yakışmayacak görüntüler ortaya çıktı. Tuzlanmayan yollarda araçlar kilometrelerce kuyruklar oluşursa bunların sorumlusu, sorumluları vardı. İstanbul'da gereken yol tuzlama ve yol açma sorunlarından kaynaklandığını ilçe belediyelerimizden de dinledik. Bunu yapmayanlar belli. Bu basiretsizliktir. Siz kar yağdıktan sonra tedbir alamazsınız. Kış mevsimine gireken bütün tedbirlerinizi almalısınız. Daha önceki uygulamaları bile yürütemeyen bir ekibin elindedir İstanbul...

"İçişleri ve Ulaştırma bakanlarımı İstanbul'a gönderdim"

Biz İstanbul'umuzu kaderine terk edemeyiz. Çalışmaları koordine etmeleri için İçişleri ve Ulaştırma bakanlarımı İstanbul'a gönderdim. Ne yazık ki daha önceki uygulamaları devam ettiremeyen bir yönetim mevcut. Karayolları Genel Müdürlüğümüz, Meteoroloji ile irtibatlı olarak sorumluluğunda bulunan yol hatlarında gerekli önlemleri aldılar. Çalışmalar yurt genelinde 446 karla mücadele merkezinde gerçekleşiyor. Ben mesela gece 3'e kadar işi takip ettim. Sürekli arkadaşlarımla irtibatta oldum.

Ulaştırma Bakanlığımızın yönettiği Karayolları teşkilatıvar.. Önemli.. İçişleri bakanlığına da polis teşkilatı gibi jandarma teşkilatı da var.. Sürücülere yiyecek ulaştırılmalıydı.

Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluk alanındaki görevlerini yaptılar.

"Şehirlerine hizmet etmek gibi, gayretleri kabiliyetleri olmayanlar engelleniyoruz diyor"

Ortada doğru olmayan ifadeler var. Yani söylemek istemem ama bir yalan söz konusu. İBB kalkıp cumhurbaşkanlığından veya plan bütçe başkanlığından talepte bulunur. Talebin incelemeleri yapılır ve gereken karar alınır. Bunların da ödenme süreçleri bellidir. Şehirlerine hizmet etmek gibi, gayretleri kabiliyetleri olmayanlar engelleniyoruz diyor.

"İstanbul, Ankara, İzmir'e bütçeden aktarılan para 2 kat artmıştır"

İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere muhalefet belediyelerine gelnel bütçeden aktarılan paylar 2019'dan bu yana aşağı yukarı 2 kat artırılmıştır. AK Parti'ye, MHP'ye ve diğer partilerin belediyelerine yapılan artış aynı orandadır.

"AKOM'da karargahımızı kurar, o karargahtan İstanbul'u takip ederdik"

Ülkemizdeki tüm belediyeler kendi bütçelerini kendileri oluşturur. Biz tüm belediyelerimle beraber AKOM'da karargahımızı kurar, o karargahtan İstanbul'u takip ederdik. Siz doğru bütçe yaparsanız her işinizi yürütürsünüz.

İRAN DOĞALGAZININ KESİLMESİ 

Biz İBB değiliz. Bizim İran'a borcumuz falan söz konusu değil. Bu iddialar yalandır. Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede de kendilerine söyledim. Onlar bir arızadan ötürü 10-15 gün erteleme durumumuz olacak dediler. Haziran'a kadar ertelemek suretiyle; biz de bu sert geçen kışı rahat geçiririz dedik. Tabi İran'da da kış şartları çok sert. En kötü şartlarda bir 10 gün esneme yaparsak bu süreci atlatırız dedi cumhurbaşkanı. Bakanlığımızdan bir ekibi gönderdik. BOTAŞ'tan bir ekibimiz orada. Zannediyorum ki inşallah şöyle bir 10 gün bilemediniz 15 gün sonra bu akış devam edecek. 

YÜKSEK ELEKTRİK FATURALARI

Salgın koşulları nedeniyle alınmış bir tedbir. Dünyada hammade fiyatlarında artış sonucu enerji maliyetinde büyük artışlar meydana geldi. Kömür fiyatlarında beş kat doğalgaz fiyatlarında 10 kat artışlar söz konusu. 2021 yılında elektrik faturalarında yüzde 50 doğalgaz faturalarında yüzde 25 oranından devletimiz sübvansiyona gitmiştir. 

2022 yılında da benzer sübvansiyonlar devam edecektir. Ayrıca bir konut abonesinin elektrik ve doğalgaza ödediği tutar 2022'de asgari ücretin yaklaşık yüzde 40'ı oluşturuyordu. Şimdi yüzde 9'a kadar düştü. 2021 yılı verilerine göre konutlarda ortalama kullanım 134 kilowattır. 150 kilowatı aşan faturalar ayrı olarak faturalandırılıyor. 

FAİZ AÇIKLAMASI

Son 20 yılda altyapı konusunda önemli yollar katettik. Ülkemizde iş yapma konusunda devrim niteliğinde adımlar atıldı. 

Dengeli büyümeye kesinlike ulaşacağız. Ülkemiz olası manipülatif müdahalelerden daha az etkilenecek. 

Vatandaşlarıma sesleniyorum: Özel bankalara değil kamu bankalarına gidin. Bu sömürü çarkının içine girmeyin.

ABD bugün enflasyonla mücadeleyi başaramıyorsa burada kendi ülkemizdeki şartlara buna göre bakmamız lazım. Enflasyonla mücadele önceliğimizdir. Enflasyonun olumsuz etkilerini asgari hissettirmek adına adımlar atılıyor. Rekabeti ve verimliliği arttırıcı politikaları hazırlıyoruz. Fiyat hareketleri yakından izleniyor.

KUR KORUMALI TL MEVDUAT HESABI

Muhalefetin iktidar olarak bizim hangi yaptığımıza doğru dediği var ki? Marmaray'ı yaptık doğru mu dediler? Osmangazi Köprüsü'nü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü yaptık doğru mu dediler? Hele hele şehir hastaneleri konusunda bunun bütçesi nereden denilen mantığı anlamıyorum. Bu mantık SSK döneminde hastaneleri mahfeden mantıktır. Hatırlayın Savaş Ay'ın programını. 

Türk lirası cinsinden enstürmanları arttırmak, vatandaşlarımızın kur karşısında mağdur olmaması için bu uygulamayı yaptık.

Bir kere siz iktidara ne zaman geldiniz? 20 yıldır biz iktidardayız. Neticisini aldık, şimdi de bunu uygulamaya aldık. Vatandaşın bu uygulamaya katılımı muhteşem. 25 Ocak itibariyle 203 milyar lirayı aştı. ''

UKRAYNA-RUSYA KRİZİ

Bu gelişmeleri bizim uygun bulmamız mümkün değil. Putin ve Zelenskiy'e de bu düşüncelerimi ilettim. Biz bölgemizde barış istiyoruz. Arzu ederlerse iki lideri Türkiye'de ağırlayarak; barış için elimizden geleni yaparız. Bölge istikrarsızlıktan yeteri kadar çekti. Daha fazla acı ve savaş istemiyoruz.

Batı ve Rusya arasındaki olumsuzlukların da farkındayız, bundan da rahatsısız. NATO'nun kurmuş olduğu devreler var, bunların başarılı olmasını diliyorum.

(Rusya Ukrayna'ya saldırırsa Türkiye'nin pozisyonu ne olu?) Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne destek verdik. Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne müdahalesine karşı çıktı. Rusya'nın işgal yoluna gitmeyeceğini temenni ediyorum. Umarım gerginlik böyle bir noktaya ulaşmaz.

Rusya'ya bazı taleplerin kabul edilmez olduğunu anlatmamız lazım. Biz şu anda Putin'i de davet ettik. Ülkemizde ikili görüşmeyi yaparak yeni adımlar atmak istiyoruz. Cevap bekliyoruz.

NATO AÇIKLAMASI

Türkiye NATO üyesi olmanın gereklerini yerine getirecek. 

SEZEN AKSU'NUN HEDEF ALINAN KONUŞMASI 

Benim oradaki hitabımın muhattabı Sezen Aksu değildir. Şarkıları ile insanlarımızın duygularına tercüme olmuştur. Ben ülkenin cumhurbaşkanı olarak insanımızın hangi inançtan olursa olsun hakaret edilmesine müsaade etmem. Sadece Havva ve Adem değil, Meryem annemize de hakaret var. Dilini koparma ifadesini bir kişiye değil, kutsallarımızı korumak için dedim. 

Bir millet olarak kardeşçe yaşamımız teminatı birbirimize saygılı olmalıyız.

TUTUKLANAN SEDEF KABAŞ HAKKINDA KONUŞTU

Konu şahsım ile alakalı değil. Cumhurbaşkanlığı makamının hedef alınması söz konusu. Bu anayasada da düzenleniyor. 

Bizim bunlara prim vermemiz söz konusu olamaz. Bunun ifade özgürlüğü ile bir alakası yoktur. 

CHP'nin hakaret suçunun kaldırılması teklifi de tam bir garabet. Bu milletin bir evladı olarak yüzde 52 oy ile seçilmiş bir cumhurbaşkanıyım. Bunların hakaret ettiği Erdoğan nezdinden millettir. Millete olan nefretlerini ortaya koyuyorlar. Devletin merkezine ahır benzetmesi de edepsizliktir. Muhalefetin de bu kadar ağır sözleri eleştiri olarak göstermesi bunların üslubunu gösteriyor. 

Kabul etselerde etmeselerde Tayyip Erdoğan bu ülkenin cumhurbaşkanıdır. CHP'nin ahır yakıştırması yapanlara CHP'nin yönetimi iyi bir dille bakmaz. 

Provokatörlük yaptığı açık. Ters kelepçe algısı oluşturmaya çalıştığında da gördük. 

26 Ocak 2022 (Haber Merkezi) 1303

Yorumlar (0)

Yorum Yaz