USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Siyaset

CHP İl Başkanı Uçar’dan, Sivas Katliamı mesajı

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar, Sivas Katliamı'nın 29. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

CHP İl Başkanı Uçar’dan, Sivas Katliamı mesajı
02-07-2022 14:39
02-07-2022 14:48
Google News

CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar,  Sivas Katliamı'nın 29. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Uçar, katliamın örtbas edilmeye çalışılmasının, gerçek suçluların ve azmettiricilerin bulunamamış olmasının olayın toplum vicdanında bir yara olarak kalmasına sebep olduğunu ifade ederek “Bu sebeple, her yıl Madımak da yaşanan acılar yüreklerde tekrar yaşanıyor ve bu acı hiç dinmiyor” dedi. Uçar mesajında şunları dile getirdi;

“Tam 29 yıl önce bugün, Madımak Otelinde yaşanan katliam; karanlık yüzlerin Cumhuriyetimize, aydınlığa, bilime, sanata, özgür düşünceye düşmanlıklarını ortaya çıkardıkları en acı günlerimizden biridir…

2 Temmuz 1993’de, Sivas Madımak’ta ülkemizin aydınları katledildi. Sivas Katliamı insanlık tarihine acısı asla dinmeyecek kara bir sayfa olarak yazıldı. Sivas’ta aydınlarımızı diri diri yakanlar ve yakılmasına göz yumanlar ne acıdır ki hala cezalandırılmadı. Yazar ve düşünürler katledilirken; yüreğimizi dağlayan bu yangını çıkaranlar, insanların diri diri yakılmasına göz yumanlar, ödüllendirilip üst düzey görevlere getirildi, unutmadık.

Toplumsal ayrışma ve kutuplaştırmanın nelere yol açacağını 2 Temmuz 1993’te en acı şekilde yaşayarak gördük. Geçmişteki acılarımızdan ders çıkarmalı bir daha asla bu olayların temelini oluşturan ötekileştiren, ayrıştıran politikalardan uzak durmalıyız.

Tüm baskılara, caydırmalara, gücü ve zoru kullanmaya çalışanların girişimlerine rağmen bizler bu ülkeye katkı sağlamaya, aydınlıktan yana tavır almaya, Atatürk Cumhuriyeti’nin ışığında yürümeye, huzur ve barış içerisinde yan yana mücadeleye devam edeceğiz. Cumhuriyet düşmanlarının sistematik saldırılarının bedelini ödeyen 33 insanımızın anıları önünde saygıyla eğiliyorum.”

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü