Arınç: Soros bir zamanlar baş tacımızdı...

Bülent Arınç, Erdoğan’ın ‘Sorosçu’ eleştirilerine tepki göstererek, çarpıcı itiraflarda bulundu, ‘O zamanlar baş tacımızdı’ dedi.

Arınç: Soros bir zamanlar baş tacımızdı...

Eski TBMM Başkanı ve eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç'ın geçen yıl bir televizyon programında yaptığı açıklamalar yeniden gündeme geldi. Arınç programda George Soros'u, baş tacı ettiklerinden bahsederek, 'Bir kısım insanların ‘Sorosçu’ diye suçlanması yanlış. Kendimize saygımız olmalı' diyor.

 

 

Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, TV5 kanalında yayınlanan 'Ankara Bürosu' isimli programda, “Soros o zaman baş tacımızdı. Bir kısım insanların ‘Sorosçu’ diye suçlanması yanlış. Kendimize saygımız olmalı” sözlerini kullanmıştı.

Arınç programda, Soros'un kurucusu olduğu Açık Toplum Vakfı’nın 2002’deki Türkiye Danışma Kurulu Başkanı olan Nafiz Can Paker ile birçok görüşmeler yapıldığını belirterek o dönemde ‘Paker’in araştırmalarını done olarak kullandıklarını’ ifade ediyor.

Bülent Arınç ayrıca, söz konusu programda şu cümleleri kullanıyor:

“Can Paker bana 5 defa gelmiştir, Soros o zaman baş tacı ettiğimiz, şu an da baş tacı olan yerlerde. İnsanların vay Sorosçu diye suçlanması yanlış. Kendimize saygımız olmalı. Mesela ben hükümetteyken yaptığımız her şeyi savunurum, bugün de savunurum. Neden? Çünkü bunu beraber yaptık; inanarak yaptık”

ARINÇ'TAN AÇIKLAMA: TEK MUHATABI BEN DEĞİLİM

Bu sözler Türkiye'nin gündeme otururken; Bülent Arınç, 'itiraflarına' açıklık getirdi. 

Sosyal medya hesabında açıklama yapan Arınç, ''Bu konunun tek muhatabı ben değilim. O dönem ortaya koyduğumuz politikaların karar vericileri ve uygulayıcıları olarak tüm çalışma arkadaşlarım da bu durumun şahididir'' dedi. 

Arınç şu ifadeleri kullandı: 

''Sosyal medya ve bazı basın yayın kuruluşlarında Soros’un kurucusu olduğu Açık Toplum Enstitüsü ve TESEV ile ilgili kullandığım ifadelerin gündeme getirildiğini görüyorum.

Söz konusu ifadeler yaklaşık bir yıl önce TV5 ekranlarında katıldığım bir programa aittir ve hiç kimseye cevap mahiyeti taşımamaktadır.

Programın yayınlandığı dönemde gündem olmayan bu ifadelerin bugün kasıtlı olarak kamuoyuna yeniden servis edilmesi manidardır. Ne kimseyi suçlama, ne de kimseyi aklama çabası içerisindeyim. Sadece bir yaşanmışlığı aktardım.

O programda da ifade ettiğim gibi iktidarımızın ilk döneminde TESEV’in yaptığı araştırmaları göz önünde bulundurur; temsilcileri ile görüşür, fikirlerini de muteber olarak değerlendirirdik.

Nitekim Açık Toplum Enstitüsü’nün o dönemki Danışma Kurulu Başkanı Can Paker de programın ardından bana gönderdiği bir mesaj ile kendisi ve kurumu hakkında sarf ettiğim cümleleri onaylamış ve bana teşekkür etmiştir.

Tüm bunlar bir kenara, bu konunun tek muhatabı ben değilim. O dönem ortaya koyduğumuz politikaların karar vericileri ve uygulayıcıları olarak tüm çalışma arkadaşlarım da bu durumun şahididir.''

 

 

26 Ekim 2021 (Haber Merkezi) 3107

Yorumlar (0)

Yorum Yaz