USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

1 MAYIS BAYRAMI KUTU OLSUN MU?

02-05-2024
İnanın 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlu olsun mu, olmasın mı? Ne diyeceğime karar veremedim. Siz ne dersiniz? Evet emek kutsaldır, emekçinin hakkı verilmelidir. Peygamber Efendimiz de bu konuda; "İşçinin hakkını, alın teri kurumadan veriniz" derken emeğe emekçiye verdiği önemi gösteriyor.
Ancak 1980 yılından bu yana gelen sağ hükümetler sendika bırakmadılar ki, işçi bayramından söz edilsin. ANAP ve AKP döneminde de sarı sendikacılar revaçtadırlar. Sol da, neden sendikalı işçi sayısı azalarak yok oluyor diye itiraz etmiyor. İşçinin ücreti her ne kadar emekliye göre yüksek olsa da, hayat pahılılığına karşı yetersiz kalmıştır.  Kutlanmasına bir sebep yoktur bence.
Eğer emekçilerin gönülleri hoş olacaksa, bayramınız kutlu olsun diyelim. Bir taraftan işsizler bu bayrama itiraz ediyorlar. İşi olan işi olduğu için bayram yapması için bir sebep vardır. Bizim işimiz yok ki, bayram kutlayalım. Biz de iş istiyoruz diyorlar. İşsizlik konusunda TARIM KENTLERİ projemizi 40 yıldır seslendiriyoruz, ancak sağır iktidarlar duymazlıktan geliyorlar. Bu proje uygulamaya başlandığında 9 milyon işsize iş bulunacaktır.
Ülkemizde yaklaşık 4,5 milyon işsiz olduğunu varsayalım, kalan 4,5 milyon işsiz açığını da yurtdışından karşılamak zorunda kalacağız. Yani yurtdışına işçi veren ülke iken, bu proje ile işçi alan ülke olacağız. Bir Kanal İstanbul'un maliyetine bu TARIM KENTLERİ projesi gerçekleşiyor.
Ancak tarım ülkesi olduğumuz halde, tarım altsanayiini tamamlamış değiliz. Tüm sağ ve sol iktidarlar tarafından AB'nin kriterlerinin yerine getirilmesi uğruna, kasıtlı olarak tarım ve hayvancılık kademeli olarak zayıflatılmıştır. PKK terörü halledilemeyince de, doğuda hayvancılık tarihe karışmıştır. Ukrayna-Rusya savaşı ile birlikte dünyanın gıda ihtiyacı SOS verince, tarım ülkesi olduğumuzu hatırlamış olduk. Daha doğrusu zoraki hatırlattılar bize. Tarım işçisi kalmadı ki, bayram etsin...
Şeklen nostalji olsun diye işçi bayramı yapıldığı kanatindeyim. Gerçek emekçi olan emekliyi ciddiye alan yoktur. Emeklilerin hiçbir yaptırım gücü olmadığı için, emeklilerin de emekli sendikasına ihtiyacı vardır. Emekliler derneği olduğu halde muhatap alan yoktur. Emekli sendikası kurulsa da bir yaptırım gücü olmaz düşüncesindeyim. Anlaşılan gerçek emekçilerin bayramı kutlu olsun demek dalga geçmek gibi olur. 
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?