Erdoğan: Döviz hesapları hala oldukça yüksek!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı sona erdi.

Erdoğan: Döviz hesapları hala oldukça yüksek!

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısı bugün 16.35’te başladı. Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından Erdoğan açıklamalarda bulundu.

“Güçlü Türkiye hedefini karalamaya çalışanların mahcubiyetini göreceğiz. Önümüzdeki yıl bu zamanlar bambaşka bir Türkiye fotoğrafıyla milletimizin huzuruna çıkacağız. Bugünde Kabine toplantısı öncesi muhtarlarımızla bir araya geldik. Koronavirüs salgını sebebiyle ara verdiğimiz muhtar buluşmalarının bu ilk toplantısı her zaman ki gibi coşkulu, samimi bir atmosferde geçti.

Türkiye’yi hedeflerine ulaştırmak, sorunlara çözümler üretmek, yeni projeler geliştirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Dünyanın ve yakın tarihin en büyük sağlık krizini yaşadığı bu dönemde hem ülkemizi sağ salim salgından çıkarmak için daha çok çalışacağız.

“TL MEVDUATINA 163 MİLYAR LİRA GEÇTİ”

Ekonomideki hedeflerimizi engellemeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Kendi içerisinde dinmesini beklediğimiz bu dengesizlik hali devam ettikçe 20 aralıkta açıkladığımız bir tedbir paketiyle panik havasını dağıtmak mecburiyetinde kaldık. Açıkladığımız tedbir paketindeki unsurlardan biri olan kur korumalı TL mevduat hesaplarına ciddi bir ilgi gösterildiğini görüyoruz. Şu ana kadar 163 milyar tl sisteme geçmiştir. Yastık altı altınları ekonomiye kazandırmak için yaptığımız çalışmalar sürüyor.

“BENZER DALGALANMALARIN YAŞANMAMASI İÇİN HER TÜRLÜ PLANI YAPIYORUZ”

Kredi garanti fonu desteğiyle hazırlanan kredi paketinin hazırlığı devam ediyor. Türkiye Ekonomi Modeli üzerindeki çalışmaları taraflarla görüşerek kamuoyu ile paylaşmayı sürdüreceğiz. Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Finansal İstikrar Komitesi ve Fiyat İstikrarı Komitesi gibi yapıları etkin şekilde çalıştırıyoruz. Ülkemizin bir daha geçtiğimiz aylardakine benzer dalgalanmalar yaşamaması için her türlü planı yapmakta kararlıyız.

Türkiye’yi çift paralı bir ülke olmaktan çıkararak, herkesin işini de tasarrufunu da Türk Lirasıyla yapacak seviyeye getirmek için çalışıyoruz. Dövizden kendi paramıza ve kendi paramızla yönetilen finansal enstrümanlara geçmeye davet ediyoruz.

“ARTIŞLAR EN DÜŞÜK SEVİYEDE YAPILDI”

Daha uygun fiyatlarla doğalgaz, elektrik vermek için yaptığımız fedakarlığın tutarı 165 milyar liradır. Yılbaşından itibaren bu ürünlerin fiyatlarında yaşanan artışlarda mümkün olan en düşük seviyede yapılmıştır. Devlet bu alanlarda fedakarlık yapmayı sürdürmektedir.

“OMİCRON ŞİMDİLİK KAYDA DEĞER BİR SORUNA YOL AÇMADI”

Avrupa ve ABD başta olmak üzere pek çok coğrafya Omicron varyantının etkisi altında kıvranıyor. Türkiye salgının her safhasında olduğu gibi bu süreçtede vatandaşlarının sağlığını ve günlük hayatın akışını gözeten bir yol sürdürmeye devam ediyor. Ülkemizin bilim insanlarının geliştirdiği ve ülkemizdeki tesislerde üretimine başlanan TURKOVAC aşımız sayesinde artık kendimize daha güvenle bakıyoruz.

Salgının yayılması, istihdam ve üretim tarafında şimdiye kadar kayda değer bir soruna yol açmadı. Hiçbir alanda insanların mağduriyetine neden olacak, gereksiz kısıtlamaya meydan vermedik. Vatandaşlarımızdan bu dönemde de temizlik, mersafe, maske kurallarına uymayı, aşılarını yaptırmayı veya tamamlamayı ihmal etmemelerini istiyoruz. 60 yaş üzeri vatandaşlarımızın sağlığı için hatırlatma dozları önemli. Yeni varyantta maske kullanımının etkin sonuçlar verdiği bilinmektedir.

“AFGANİSTAN’A İYİLİK TRENİ GÖNDERMEYE HAZIRLANIYORUZ”

Afganistan’da 13 milyona yakın kişinin acil gıda yardımına ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Türkiye olarak Afgan kardeşlerimizi yalnız bırakmamamız gerektiğini biliyoruz. Bu ülkeye 710 acil ihtiyaç ürünleri taşıyan bir iyilik treni göndermeye hazırlanıyoruz.

19 Ocak 2022 (Haber Merkezi) 1128

Yorumlar (0)

Yorum Yaz