Deprem...

Yusuf Çetin

Deprem...

Daha iki gün önce Elazığ ve Malatya’da (doğal afet) 6.8 lik deprem meydana geldi, yüreklerimize kor düştü, ateş düştü…

Hayatını kaybedenlerin sayısı 30 dan fazla, dua ediyoruz, inşallah bu sayı artmaz. Biliyorsunuz ülkemiz deprem ülkesi, nerden geleceği belli olmayan bir doğal afet, hiç ummadığınız anda, sizi yolda, evde, çalışma ofisinizde fabrikada, gece yatakta yakalaması an meselesi.

Yıllardır sosyal medyada tartışılır durur. Depreme ne kadar hazırız, diye. Ama; sadece tartışılır. Acı gerçekler ise, deprem olduktan sonra meydana gelir.

Onlarca ölü, yüzlerce yaralı ve yerle bir olmuş binalar toplulukları. Ortada acı bir gerçek var ki asla es geçmemek gerekir. Bilim insanları televizyonlarda, sosyal medyada adeta uyarırcasına görüş belirtiyorlar, deprem bizi her an yakalayabilir, rikli binaları kuvvetlendirin, ek önlemler alın yoksa sonumuz hüsran olur şeklinde görüş belirtiyorlar ama tınlayan yok.

Müteahhit kafasına göre bina dikiyor, peynir ekmek gibi satıyorlar, depreme dayanıklılık denetimi ya da testi yapılıyor mu?

Yapılsa da yeterli mi?

Bu sorunun cevabını yetkililere sorsan hemen suyun üstüne çıkarlar, kesinlikle yapılıyor derler.

Bana göre hiçbir binada tam teşekküllü denetim ve kontrol yapılmıyor, çünkü olayın içine hep rant giriyor. Birileri adamını buluyor işini hallediyor, hiç kimse geleceğini düşünmüyor, risk altında olduğundan bihaber, nerden bilsin ki?

Binayı kendisi yapmıyor, geçip içine oturuyor. Aslında suç birazda bizde. Binayı yapan müteahhit kumundan, çimentosundan demirinden çalabilirmi?

Çalar. İyi niyetli hakkıyla işini yapan müteahhitleri tenzih ederim. İşin başka bir boyutu ise; yapı denetim firmaları bu firmalarda çalışan inşaat teknikerleri var. Müteahhit inşata başlamadan önce belediyeye gidiyor, belediye de bir yapı denetim firmasıyla anlaş diyor, sonra da o yapı denetim firmasının hesabına kendi cebinden para yatır ki, gelip seni denetlesinler, kontrol etsinler diyor.

Şimdi müteahhit denetip firması ile anlaşıyor, hesabına para yatırıyor gel beni denetle diye. Sizce bu adil mi?

Müteahhit, paranızı benden alıyorsunuz şurayı da görmezden gelin demez mi?

Bal gibi de der. İşin özü şu; Ya bu sistemi değiştirmeli ya da yapı denetip firmalarını bağımsızlaştırmalısınız…

Anlatabildim mi?

26 Ocak 2020 (Yusuf Çetin) 1820

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

DİĞER YAZILAR

Aç kapa…

Çok şükür…

Çember daralıyor…

Hayatımıza artık corona virüs yön veriyor…

Corona Gaziantep’i teslim aldı…

Corona’da düze çıktık mı?

Corona…

Has bahçenin gülleri…

Empati…