Yeni Şafak'tan “Şerefsiz”den tarihi U dönüşü...

Şerefsiz bunlar!” manşetini atan yandaş Yeni Şafak gazetesi, bin Zayed el Nahyan’ın Erdoğan’la görüşmesini, 'BAE ile yeni sayfa açıldı' başlığı ile haberleştirdi.

Yeni Şafak'tan “Şerefsiz”den tarihi U dönüşü...

Yeni Şafak,  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın Türkiye’ye gelip AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesini ‘BAE ile yeni sayfa açıldı: 10 Anlaşma ‘ başlığı ile duyurdu. Yeni Şafak 1 yıl önce BAE için “Şerefsiz Bunlar” başlığını atmıştı.

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında gerginliği azaltmaya yönelik adımlar devam ederken, bir yıl önce “İsrail’le normalleşme adına Peygamberimizden intikam almaya kalkıyorlar: Şerefsiz bunlar!” manşetini atan yandaş Yeni Şafak gazetesi, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan’ın yarın Türkiye’ye gelerek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la görüşmesini, ‘BAE ile yeni sayfa açıldı: 10 Anlaşma ‘ başlığı ile haberleştirdi.

Daha önce Türkiye tarafından 15 Temmuz darbe girişimi destekçisi olmakla suçlan BAE ile yapılan görüşme için şu ifadeler kullanıldı. “Türkiye ile BAE dün “normalleşme” konusunda adımlar attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abu Dabi Veliaht Prensi Zayed Al Nahyan’ın başkanlık ettiği heyetler iki ülke arasında 10 anlaşmaya imza attı. Anlaşmalar ticaret, enerji, çevre ve doğrudan yatırımları kapsıyor. Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, “BAE, Türkiye’ye yatırım yapmak üzere, 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır” dedi.

“ŞEREFSİZ BUNLAR”

Türkiye ve BAE arasındaki ilişkilerin durma noktasına geldiği dönemde ise yandaş Yeni Şafak, 23 Ekim 2020 tarihinde, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki normalleşme sürecine ilişkin olarak “İsrail’le normalleşme adına Peygamberimizden intikam almaya kalkıyorlar: Şerefsiz bunlar!” manşetini atmıştı.

Haberde, “Birleşik Arap Emirlikleri’nin başını çektiği İsrail ile ‘normalleşme’nin ucu İslami değerlerle savaşa vardı. BAE Veliaht Prensi Zayed’in sosyal medya trolü gazeteci Hamad Al Mazrouei, bir İsrail gazetesine verdiği röportajda, Peygamberimize, Hayber’de Yahudilere haksızlık etme iftirasını atıp tazminat verilmesi gerektiğini söyledi” ifadeleri kullanıldı.

“KÖRFEZLE YENİ DÖNEM”

Son yıllarda gergin seyreden BAE-Türkiye ilişkileri atılan karşılıklı adımlarla gevşemeye başlarken, iki ülke arasındaki diplomasi trafiğini Yeni Şafak gazetesi, “Körfez’le yeni dönem” başlığı ile haberleştirmişti. Veliaht Prens Nahyan ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2012’den sonra ilk kez yüz yüze görüşeceğine vurgu yapılan haberde, “Bu ziyaret, aynı zamanda iki liderin Şubat 2012’den sonra ilk yüz yüze görüşmesi olması açısından önem taşıyor. İki isim 31 Ağustos’ta da telefonla görüşmüştü” ifadeleri yer almıştı.

25 Kasım 2021 (Haber Merkezi) 1138

Yorumlar (0)

Yorum Yaz