Döngel termal turizm merkezi oluyor...

Kahramanmaraş Döngele kaplıcaları içilebilir kalitedeki şifalı suyu ve doğal güzellikleri ile termal turizmindeki yerini her geçen gün daha da güçlendiriyor.

Döngel termal turizm merkezi oluyor...

Kahramanmaraş Döngele kaplıcaları içilebilir kalitedeki şifalı suyu ve doğal güzellikleri ile termal turizmindeki yerini her geçen gün daha da güçlendiriyor.

BİNLERCE YILLIK GEÇMİŞİ VAR

Tatilin ve şifanın bir arada olduğu termal turizmine ilgi giderek artıyor. Kahramanmaraş’taki Döngele Kaplıcasının geçmişinin binlerce yıl öncesine dayandığı ifade ediliyor. Suyu içilebilir kalitede ve şifalı olması nedeni ile oldukça ilgi çeken Döngele Kaplıcaları, konumu ile de önemli bir avantaja sahip. Doğa ile iç içe olan Döngele Kaplıcalarının bir yanında masmavi Sır Barajı, diğer yanında ise yemyeşil ormanlar yer alıyor.

ÖZEL KONUMA SAHİP

Önemli bir konuma ve kapasiteye sahip olan sıcak su kaynağı da denilen Döngele Kaplıcası, 1991 yılında Sır Barajının yapılması ile sular altında kalmıştı. Baraj yapımından önce, Ceyhan Nehri’nin batı yakasındaki Döngele Mahallesi ile aynı tarafta bulunması nedeniyle sıcak su Döngele olarak adlandırılmıştır. Kaplıca suları baraj altında kaldıktan sonra özel yatırım teşebbüsleri sayesinde 2010 yılında jeotermal kaynak tekrar yeryüzüne çıkarılmaya başlanmıştır.

DÖNGELE’DE HUZUR VE KONFOR MERKEZİ: TATLISU OTEL

Alınan bilgilere göre, sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Döngele kaplıcalarının su sıcaklığı ortalama 38 -39C° dir. Alanda yapılan sondaj çalışmaları sonucunda 370 metre derinlikte yaklaşık 100 lt/sn debiye sahip kaynağa ulaşılmıştır. Termal suyun bünyesinde; sodyum, potasyum, amonyum, magnezyum, kalsiyum, mangan, demir, klorür, bromür, hidrojen sülfür, bikarbonat, fosfat ve florür bulunuyor.

TATLISU OTEL SİZLERİ BEKLİYOR

Döngele Kaplıcalarının bulunduğu bölgedeki turistik tesis sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Döngele’deki en fazla ilgi gören otellerden birisi olan Tatlısu Termal Otel, güler yüzlü hizmet kalitesi ve konforlu odaları ile bölge illerinden büyük ilgi görmektedir. Tatlısu Termal Otel Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tatlı, müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir hizmet anlayışı ile hareket ettiklerini belirterek, “Göl ve doğayla iç içe, şehrin bütün stresinden ve karmaşasından uzakta, mavi ile yeşilin tüm tonlarıyla sevdiklerinizle birlikte huzur ve konfor içinde zaman geçirmeniz için, siz değerli misafirlerimize hizmet veren Tatlısu Termal Otel sizi bekliyor” şeklinde konuştu.

HANGİ HASTALIKLARA İYİ GELİYOR?

Tatlısu Termal Otel Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tatlı, termal suyun iyi geldiği hastalıkları da şöyle sıraladı: Romatizmal Hastalıkları, Kemik erimesi, Siyatik , bel-boyun fıtığı, kireçlenme, Dolaşım sistemi hastalıkları, Nörolojik rehabilitasyon gerektiren hastalıkları, Ameliyat sonrası tutukluluk ve sertliklerin giderilmesi, Kadın hastalıkları, Stres ve strese bağlı tüm hastalıkların rehabilitasyonu, Saç, tırnak ve derideki hücrelerin yenilenmesi, Mide ve yemek borusu rahatsızlıkları, Cilt ve deri hastalıkları.”

Editör: Turgut Bozgeyik

27 Kasım 2020 (Haber Merkezi) 1638

Yorumlar (0)

Yorum Yaz