CHP İl Başkanı Uçar'dan Vali Gül'e çağrı...

CHP Gaziantep İl Başkanı Neşet Uçar, kentte artan Covd 19 vaka sayıları nedeniyle radikal kararlar alınmasının kaçınılmaz bir zorunluluk haline geldiğini belirtti.

CHP İl Başkanı Uçar'dan Vali Gül'e çağrı...

CHP Gaziantep İl Başkanı Neşet Uçar, kentte artan Covd 19 vaka sayıları nedeniyle radikal kararlar alınmasının kaçınılmaz bir zorunluluk haline geldiğini belirtti.

Yazılı bir açıklama yapan CHP Gaziantep İl Başkanı Neşet Uçar, şu uyarıları yaptı.

Covd 19 salgını ülkemz genelinde ve kentimzde yeniden tırmanışa geçmiş ve halkımız arasında telafsi güç ve imkansız zararlar doğuracak şeklide yaygınlaşmıştır.

Gaziantep 1 haftadan fazla süredr yüksek risk kategorisinde iken ek tedbirlerin alınmaması vatandaşımızı bu illet hastalık karşısında çareszliğe sürüklemekte ve yalnız bırakmaktadır. Oluşablecek can kaybını en aza indrgemek ve halkımızın sağlığını koruyabilmek için yetkili makamların radikal kararlar almaları kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bu kapsamda Gazaintep Valisi Sayın Davut GÜL elinde bulunan yetkileri kullanarak İl Hıfzısıhha Kurulunu derhal toplamalı, artan hasta sayısının önüne geçeblmek çn alınmış tedbirler gözden geçrimeli ve yeni önlemler hayata geçirimelidir.

1- Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasakları hafta ç de zorunlu br takım stsnalar harç olacak bçmde hafta ç de uygulanmalıdır. Daha evvel sağlık bakanlığı koronavrüs blm kurulu tarafından tespt edlen ş yerler harç tüm ş yerler kapanmaya tab olmalı, zaman çersnde genşletlen stsnalar 2020 yılı mart ayındak halne ger dönmeldr. İş yerler kapanan esnaf ve emekçlermzn geçmlern sağlamaları çn gerekl ayn ve nakd yardımlar Vallk tarafından sağlanmalıdır.

2- Hal hazırda Eğitim ve Öğretme devam eden tüm eğtm kurumları stsnasız olarak kapatılmalı ve tüm öğretmenlerimz aşılanana kadar eğitme verilen ara devam etmelidir. Uzaktan eğitim konusunda pek çok öğrencimiz gerekli donanıma sahip olmadığı gibi, internet servis sağlayıcıları eğitim için kullanılacak internet ihtyacını yeterince desteklememektedir. Öğrencleirmizin uzaktan eğitim için gerekli donanıma erişimin sağlanması, eğitim için kullanılacak internete tüm ailelerin erişimin sağlanması büyük önem taşımaktadır.

3- Başta kamu daireler tarafından düzenlenen ve zorunluluk arz etmeyenler olmak üzere; Kapalı veya açık alanlarda yapılacak her türlü toplu organzasyonlar derhal durdurulmalı ve yüksek risk ortadan kalkana kadar bu organzasyonlar yasaklanmalıdır.

4- Toplu ulaşım araçların yolcu kapasteleri 2 metrekareye bir yolcu düşecek şekilde yeniden belirlenmeil ve seferler buna göre artırılmalıdır.

5- Karantina sürelern tamamlayan vatandaşlarımıza belrtler devam etmese de test yapılmalı ve negatf test sonucu halnde karantnalar sona ermeldr.

6- KYK yurtları arzu eden vatandaşlarımız için kullanıma açılmalı ve evde tedavi gören vatandaşlarımızın talebi halnde tedavisine yurtlarda devam edebilme imkanı sağlanmalıdır.

7- Salgından ekonomk anlamda en çok etkilenenler küçük işletmeler ve emek kesmlerdr. Br yılı aşkın süredr devam eden salgın boyunca devletmz ne esnaf çn ne de yurttaşlarımız için gerekl ekonomk desteğ sağlamamıştır.

Vergilerde indirim sağlanması bir yana, kurumlar vergisi gibi vergilerde artış yapılması gündemdedr. Salgın boyunca yurttaşlara yeterli nakdi destek sağlanmamış; elektrik, su, doğal gaz gibi en temel ihtyaçlarla ilgili faturalar normal br dönemdek gibi gelmeye devam etmiş ve faturalarını ödeyemeyen yurtttaşlarımızın temel ihtyaçlara ilişkn hizmetler kesilmiştir.

Esnafımız, işçlermz, öğrenclerimiz ekonomik ve sosyal anlamda yeterince desteklenmez; yuttaşlarımız salgın öncesnde olduğu şekilde çalışmak zorunda kalmaya devam ederlerse, gerçek bir kapanma da salgınla mücadelede münkün olmayacaktır. Yetkililer, kamu otoritelerin hala şansımız varken sağduyulu olmaya, koronavirüsle mücadelede güç birliği yapmaya devam davet edyoruz.

Editör: Turgut Bozgeyik

 

8 Nisan 2021 (Haber Merkezi) 1149

Yorumlar (0)

Yorum Yaz